Musimy zagwarantować jak najszybsze zatwierdzenie kolejnej pomocy finansowej dla Ukrainy uważa poseł Adam Szejnfeld. – Ukraina jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, nie tylko ze względu na konflikt zbrojny na wschodzie kraju. Jej gospodarka słabnie, spada PKB, państwo traci płynność finansową. Konieczne są systemowe reformy. Środki unijne są niezbędne do zaspokojenia krótkoterminowych potrzeb Kijowa w zakresie bilansu płatniczego oraz wsparcia rządowego programu reform, m.in. w zakresie restrukturyzacji sektorów energetycznego i bankowego. – powiedział eurodeputowany z Wielkopolski komentując wynik głosowania w Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) Parlamentu Europejskiego zatwierdzający przyznanie przez Unię Europejską nowej transzy pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.
Komisja Europejska przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy makrofinansowej, której celem ma być ograniczenie luki w zakresie finansowania zewnętrznego na lata 2015-2016, powstałej w wyniku gwałtownego obniżenia wartości hrywny oraz wyczerpania międzynarodowych rezerw walutowych. Przyznanie kolejnej transzy pomocy, będzie potwierdzeniem zobowiązania Parlamentu Europejskiego, jak i całej Unii do wspierania reform na Ukrainie.
- Ukraina potrzebuje natychmiastowej pomocy, ponieważ, walcząc z agresją na wschodzie, jednocześnie musi reformować kraj i jego gospodarkę. Pomoc w wysokości 1,8 mld EUR w, zaproponowana przez Komisję Europejską, jest tylko częścią pomocy, jaka płynie do Kijowa. Mam również nadzieję, że pomoc ta będzie jasnym sygnałem, że Ukraina może liczyć na wsparcie Unii Europejskiej, co mogłoby przywrócić zaufanie zagranicznych inwestorów dla naszego wschodniego sąsiada. – podkreśli poseł Adam Szejnfeld.
Unijna pomoc finansowa ma zostać wypłacona w trzech transzach. Pierwsza w połowie 2015 r., druga mogłaby zostać wypłacona w czwartym kwartale 2015 r. a trzecia mogłaby zostać udostępniona pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. Ostateczne głosowanie nad przyjęciem propozycji Komisji Europejskiej odbędzie się podczas marcowej mini sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Główny sprawozdawca Komisji Handlu Zagranicznego ws. pomocy makrofinasowej dla Ukrainy, Gabrielius Landsbergis (Litwa, EPL) w trakcie debaty w PE powiedział: “Skończmy z oskarżaniem Unii Europejskiej o wywołanie wojny na Ukrainie. Przecież nie ma tam wojsk unijnych. Wojska UE nie zajęły Krymu i nie podzieliły suwerennego państwa. Dosyć takiego gadania!”
Joanna Jeżyk
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg