Komunikat
Biura Adama Szejnfelda
Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki
07.09.2009r.
Pomożemy firmom!
Program redukcji kosztów informacyjnych firm, nowe zasady konsultacji dokumentów rządowych oraz ułatwienia w świadczeniu usług w Polsce i za granicą, to główne tematy zmian, jakie w dniu 7 września br. zaprezentował wiceminister Adam Szejnfeld na konferencji w Ministerstwie Gospodarki.
Skasujemy najbardziej uciążliwe przepisy, aby nie ograniczały prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, jednocześnie wprowadzimy bardziej przyjazne obywatelom procedury w administracji. Ideą zmian przeprowadzanych przez MG jest nie tylko redukcja biurokracji, ale także zwiększenie zaufania państwa do obywatela, w tym do przedsiębiorców – mówił sekretarz stanu w MG.
Ministerstwo Gospodarki realizuje kompleksowy plan systemowych zmian polskiego prawa gospodarczego. Składają się na to m.in. takie inicjatywy jak:
• „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” – część pierwsza.
• „Wielkie sprzątanie” – druga część „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, którą ma realizować ustawa o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców.
• „Lepsze prawo” – program redukcji kosztów administracyjnych firm.
Na konferencji prasowej w MG wiceminister Adam Szejnfeld zaprezentował trzy kolejne inicjatywy ministerstwa na rzecz tworzenia prawa przyjaznego obywatelom. Są to:
1. Nowe zasady konsultowania dokumentów rządowych.
2. Program redukcji o 25% obciążeń informacyjnych przedsiębiorców.
3. Projekt ustawy o działalności usługowej.
Ad. 1. Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowe „Zasady konsultacji przeprowadzanych podczas przygotowywania dokumentów rządowych”. Celem dokumentu jest wprowadzenie konsultacji już na etapie tworzenia założeń projektów, a nie dopiero gotowych dokumentów. Chodzi też o poprawę jakości przeprowadzanych konsultacji oraz szersze włączenie obywateli w proces tworzenia projektów rządowych.
Ad. 2. W Ministerstwie Gospodarki zrealizowano pierwszy i uruchomiono drugi etap realizacji programu tworzenia „Lepszego prawa”. Program ma na celu zmniejszenie obowiązków informacyjnych firm o 25% do końca 2010 roku i składa się z trzech etapów 1). identyfikacja obowiązków, 2), pomiar kosztów ponoszonych przez firmy oraz 3). redukcja obciążeń przedsiębiorców.
Ad. 3. Ustawa o działalności usługowej. Projekt wprowadzi m.in.:
- instytucję tzw. dorozumianej zgody w procedurach administracyjnych, co oznacza że w przypadku bezczynności urzędu, po upływie terminu określonego przepisami prawa wnioskodawca automatycznie uzyska pozytywne rozstrzygnięcie swojego wniosku.
- pojedyncze punkty kontaktowe, w których będzie można nie tylko rejestrować działalność ale i otrzymywać informacje, porady oraz kontakty do właściwych organów, instytucji czy organizacji.
Rafał Kus
asystent ministra Adama Szejnfelda