Poseł Adam Szejnfeld „ojciec chrzestny” Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych (SOS) w Pile oraz współtwórca Szkoły Mistrzostwa Sportowego (SMS) uczestniczył w Siatkarskiej Inauguracji Roku Szkolnego w Pile. Siatkówka, to „królowa gier drużynowych” – uważa poseł. Adami Szejnfeldowi za ogromny wkład w powstanie SOS-ów w grodzie Staszica podziękował starosta pilski Mirosław Mantaj oraz dyrektor SMS Piła Paweł Jarczak. Podczas uroczystości, która odbyła się 16 września br. w Hali Sportowej przy ul. Bydgoskiej można było zobaczyć m.in. przykładową lekcję treningową na poziomie kadeta oraz juniora.
W Wielkopolsce dobrze wiemy jak ważna jest praca u podstaw, praca pozytywistyczna. Dlatego też jestem niezwykle dumny z tego, ze dzięki wspólnej pracy w Pile powstały aż dwa Siatkarskie Ośrodki Szkolne, zarówno dla dziewcząt jak i chłopców, a wcześniej Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla męskiej siatkówki. Piła ma niezwykłe tradycje siatkarskie. Dlatego też wierzę w to, że nasze miasto w niedługim czasie stanie się znów prawdziwą stolicą polskiej siatkówki, a z uczniów siatkarskich ośrodków wyrosną przyszli mistrzowie Polski, Europy, i kto wiem, może i świata – powiedział podczas inauguracji poseł Szejnfeld.
W podobnym tonie głos zabierali starosta pilski Mirosław Mantaj oraz Paweł Jarczak, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Pile. Starosta Mirosław Mantaj podziękował posłowi Adamowi Szejnfeldowi za jego wkład w powstanie SOS-ów i SMS. Niezwykle interesującym dla wszystkich zaproszonych był pokaz rozgrzewki a potem treningu trzech grup wiekowych uczniów SMS. Podczas ćwiczeń widoczne były różnice wiedzy i doświadczenia pomiędzy poszczególnymi grupami. Oprócz młodzieży i gości inaugurację oglądali licznie zebrani wielbiciele piłkarzy siatkowych i siatkówki, jak ją określił poseł Adam Szejnfeld: „królowej gier drużynowych”.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne powołane zostały w sierpniu 2012 r. Skupiają szerokie grono tych uczniów, którzy w siatkówkę grają na wyższym poziomie i uczęszczają do klas siatkarskich. W skład S.O.S. wchodzą trzy klasy ze specjalizacją siatkówki z trzech gimnazjów oraz jedna szkoła z terytorialnie nieodległego liceum, tak by możliwa była współpraca struktur i nauczycieli, a uczniowie po zakończeniu gimnazjów mogli kontynuować edukację siatkarską w liceum bliskim ich miejscu zamieszkania. W Pile obecnie mamy dwa SOS: żeński, który mieści się w Gimnazjum nr 4 oraz męski, czyli Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Pile. SMS Piła współpracuje ponadto z Zespołem Szkół nr 3, gdzie trenuje drużyna kadetów.
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda