Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Precz z awizo!

Redaktor admin on 15 Lipiec, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Precz z awizo! Tak mówi wielu Polaków, których irytują wielogodzinne kolejki na pocztach. Trzeba więc zmienić zasady doręczania przesyłek, by były bardziej przyjazne dla obywateli – mówi poseł Adam Szejnfeld, projektodawca nowej ustawy ograniczającej dokuczliwość awizo.

13 lipca br. podczas 96. posiedzenia Sejmu RP odbyło się pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się projekt wprowadzający kolejne, istotne ułatwienia dla obywateli i przedsiębiorców, dotyczący możliwości doręczania listów poleconych organów administracji publicznej i korespondencji sądowej do skrzynek pocztowych adresatów (zamiast otrzymywania awizo) – na podstawie ich oświadczenia złożonego do operatora pocztowego. Omawiany projekt przygotował poseł Adam Szejnfeld a zgłosiła Komisja Przyjazne Państwo.

Dzisiejsze społeczeństwo jest aktywne zawodowo, a w przeciwieństwie do czasów sprzed lat, praca zawodowa oraz aktywność pozazawodowa, działalność społeczna społeczeństwa obywatelskiego powodują, iż bardzo mało czasu spędzamy w domu. W związku z tym, proponuje się wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa rozwiązania dotyczącego możliwości doręczania listów poleconych wysyłanych przez organy administracji publicznej i sądy do skrzynek pocztowych adresatów będących osobami fizycznymi na podstawie oświadczenia woli adresata złożonego operatorowi pocztowemu – argumentował Poseł Adam Szejnfeld, otwierając swoje wystąpienie. W dalszej kolejności przeszedł do przedstawienia obecnego stanu prawnego w przedmiocie dostarczania urzędowych przesyłek poleconych:

Obecnie, jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe na przykład dorosłemu domownikowi. W razie niemożności doręczenia w powyższy sposób, pismo składa się w placówce pocztowej operatora zostawiając tzw. awizo w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w określonym terminie i miejscu.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, opracowany został model uproszczonej formy doręczania przesyłek urzędowych, o którym poseł Szejnfeld opowiedział w trakcie kolejnej części swojego wystąpienia:  

Proponuje się wprowadzenie dobrowolnego składania przez osobę zainteresowaną wniosku o doręczanie przesyłek poleconych bezpośrednio do skrzynki oddawczej. Wniosek taki będzie składany operatorowi publicznemu lub innemu operatorowi pocztowemu. Złożenie przez doręczającego pisma do skrzynki oddawczej na podstawie takiego oświadczenia woli osoby fizycznej będzie równoznaczne z prawidłowym doręczeniem i będzie wywoływało skutki takiego doręczenia.

Według przedstawionego projektu, wniosek adresata, na podstawie którego odbywać miałby się takie doręczenie w uproszczonej formie powinien zawierać:

- wskazanie rodzaju nadawców przesyłek poleconych,

- oświadczenie o świadomości tego, że dniem doręczenia przesyłki poleconej jest dzień jej złożenia przez doręczyciela do skrzynki,

- oświadczenie o świadomości skutków prawnych dokonywania doręczeń przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej.

Ponadto, zaznaczyć należy, że oświadczenie adresata będzie mogło być cofnięte na piśmie w każdym czasie ze skutkiem od dnia następującego po dniu złożenia cofnięcia oświadczenia.

Nie sposób nie wspomnieć o pozytywnych skutkach, jakie przynieść powinna projektowana nowelizacja, zarówno dla obywateli, jak i budżetu państwa oraz budżetów samorządu terytorialnego. Zmniejszy bowiem koszty pracy organów administracji publicznej – rządowej i samorządowej – oraz wymiaru sprawiedliwości, gdyż obowiązek dwukrotnego dostarczania przesyłek poleconych wiąże się nie tylko z nakładem pracy pracowników administracyjnych, ale także bardzo dużymi kosztami finansowymi. Podobnie oszczędność – czasu i pieniędzy – będą występowały po stronie obywateli.

Krzysztof Andrzejczak

asystent posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)