27 maja 1990r. to dzień pierwszych, demokratycznych i wolnych wyborów do rad gmin. Polska się zdecentralizowała i powstał samorząd terytorialny. Pierwszym burmistrzem w tym historycznym procesie został Adam Szejnfeld, dzisiaj poseł a wtedy burmistrz miasta i gminy Szamocin. Dlatego to właśnie w Szamocinie zebrali się samorządowcy z całej Wielkopolski, by uczcić swoje święto. Odwiedził ich także Prezydent Bronisław Komorowski. W tym dniu Pan Prezydent wziął udział również w uroczystości jubileuszu 20 lecia odsłonięcia Pomnika Wolności, który odbudował Adam Szejnfeld w 1993r. W drodze z Szamocina natomiast do Piły Pan Prezydent zatrzymał się w Chodzieży, by oddać hołd i pamięć Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, Honorowemu Obywatelowi Chodzieży. Uroczystość odbyła się pod obeliskiem ku czci Prezydenta Kaczorowskiego.
Wizyta w Szamocinie rozpoczęła się spotkaniem Prezydenta Komorowskiego z samorządowcami z całej Wielkopolski. Spotkanie odbyło się w Sali „Nowa Concordia”, która jest także symbolem pamięci o tradycji w Szamocinie. Hala została wybudowana przez obecny samorząd z pomocą posła Adama Szejnfelda. Głos zabrali burmistrz Eugeniusz Kucner, burmistrz Jacek Gursz oraz Prezydent Bronisław Komorowski. Następnie rozmawiano o dotychczasowych doświadczeniach, ale także o przyszłości i ważnych zadaniach, jakie czekają samorządy. Prezydent Komorowski z nieukrywanym wzruszeniem wysłuchał także koncertu Chóru im. Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert był wspaniały a wzruszenie podniósł fakt, iż ten sam chór śpiewał dla Bronisława Komorowskiego w Szamocinie także 20 lat temu, w 1993r. Pan Prezydent zaprosił szamociński Chór do Warszawy, na koncert w Pałacu Prezydenckim.
Pamiętam ten czas sprzed dwudziestu lat bardzo dokładnie. Nie wszyscy wtedy entuzjastycznie przyjęli moją inicjatywę odbudowy Pomnika Wolności. Rozumiałem ich, była bieda, wszystko w Polsce zaczynaliśmy od nowa. Potrzeby przerastały nasze możliwości. Dzisiaj jednak, gdy widzę, jak pomnik koncentruje życie wokół siebie, jak nie ma żadnej uroczystości, święta, państwowego lub kościelnego, by to właśnie nie tu, oddawać hołd tradycji i pamięć poprzednikom, to cieszę się, że dwadzieścia lat temu udało mi się odbudować ten symbol wolności. – powiedział poseł Adam Szejnfeld. Głos podczas uroczystości zabrali burmistrz Eugeniusz Kucner, poseł Adam Szejnfeld oraz Prezydent Bronisław Komorowski.
Uroczystość pod Pomnikiem Wolności była ważną chwila w kalendarzu wizyty Glowy Państwa. Prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec oraz dziękował wszystkim za przyjęcie. Oklaskiwał także 300 uczniów, którzy odegrali hymn “Odę do Radości”.
Historia Pomnika Wolności jest dość niezwykła. Pięć lat po odzyskaniu przez Szamocin niepodległości w Powstaniu Wielkopolskim, na miejscu niemieckiego Pomnika Zwycięstwa z XIX postawiono polski Pomnik Wolności. Niestety w 1939 roku pomnik został zburzony przez hitlerowców. Dopiero dzięki inicjatywie posła Adama Szejnfelda, jako ówczesnego burmistrza Szamocina, dnia 11 listopada 1993 roku, w ramach obchodów 75-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pomnik wrócił na swoje miejsce. W uroczystym odsłonięciu pomnika wziął udział Bronisław Komorowski, wówczas, jako Wiceminister Obrony Narodowej oraz Waldemar Jordan, ówczesny Wojewoda Pilski.
Po jubileuszu na Placu Wolności, w drodze z Szamocina do Piły, Pan Prezydent Komorowski zatrzymał się w Chodzieży, by oddać hołd i pamięć Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, Honorowemu Obywatelowi Chodzieży. Uroczystość odbyła się pod obeliskiem ku czci Prezydenta Kaczorowskiego.
W całej podroży po Wielkopolsce Północnej, w Wągrowcu, Szamocinie, Chodzieży i Pile, towarzyszyli Panu Prezydentowi poseł Rafał Grupiński oraz poseł Adam Szejnfeld. Obecni byli także posłowie i senatorowie Okręgu Pilskiego, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek i Marszalek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda