Prezydent Bronisław Komorowski, uznając rolę i znaczenie firm rodzinnych, zorganizował debatę na ich temat w Pałacu Prezydenckim. Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, mają one zasadniczy udział w tworzeniu PKB Polski oraz w generowaniu miejsc pracy. Poseł Adam Szejnfeld 13 listopada br. wziął udział w tej debacie, która odbyła się pt. „Społeczne i gospodarcze znaczenie firm rodzinnych” zorganizowanej w ramach prezydenckiego Forum Debaty Publicznej. Debata dotyczyła roli firm rodzinnych w polskiej gospodarce – w szczególności wartości oraz atutów firm rodzinnych w dzisiejszym globalizującym się świecie, a także identyfikacji barier, z jakimi mierzą się firmy rodzinne oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach swojej działalności i rozwoju. Debata została zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych.
W katalogu barier rozwoju małej przedsiębiorczości oraz firm rodzinnych w Polsce, bardzo często podnosi się problem nadmiaru biurokracji w naszym kraju. To bardzo słuszna krytyka, lecz błędem jest to, iż najczęściej utożsamia się w naszym kraju biurokrację z administracją, a szczególnie z liczbą urzędników. Dla przedsiębiorcy natomiast uważam, nie liczba, ale jakość pracy urzędników powinna być kluczowa. Administracja powinna służyć przedsiębiorcom, urzędnicy powinni mieć pro przedsiębiorcze nastawie, chcieć dobrze i szybko załatwiać sprawy podatników i przedsiębiorców, działać uczciwie i rzetelnie. Niestety, zbyt często jest zupełnie odwrotnie. Dlatego, oprócz walki ze złymi przepisami należy w naszym kraju wytoczyć również walkę złym urzędnikom. Możemy bowiem w nieskończoność poprawiać przepisy i tworzyć lepsze, ale jeśli będą one źle stosowane, to nie osiągniemy oczekiwanego efektu – mówił na posiedzeniu poseł Adam Szejnfeld.
Obecny na debacie Prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział, że „Rodzina i przedsiębiorczość to strategicznie ważne zagadnienia mojej prezydentury”. Prezydent wskazał również na szczególną troskę dotyczącą firm rodzinnych, które w polskich warunkach stanowią przede wszystkim mały biznes, podkreślając jednocześnie, że „warto zwrócić uwagę na to, że wracamy do dobrych tradycji, kiedy to istniały w Polsce wielkie firmy rodzinne, które wyznaczają do dzisiejszego dnia kierunek naszych marzeń o polskiej przedsiębiorczości, stabilności firm i osiągnięciach w każdym obszarze”
źródło: inf. własna oraz prezydent.pl
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda