Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Prezydent podpisał deregulację

Redaktor admin on 9 Lipiec, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Prezydent Bronisław Komorowski w dniu 9 lipca br. podpisał ustawę deregulacyjną przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości a następnie opracowaną przez Komisję Deregulacyjną kierowaną przez posła Adama Szejnfelda. Nikt, kto śledził losy ustawy w Sejmie i w Senacie, nie ma wątpliwości, iż ostateczny sukces przeprowadzenie tego bardzo trudnego i kontrowersyjnego projektu przez Sejm i Senat, gdzie pojawiły się bardzo poważne siły oporu przed proponowanymi zmianami, jest zasługą posła Szejnfelda. Nowelizacja ułatwia m.in. dostęp do zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza i komornika. Znosi też reglamentację zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości oraz wiele innych.

Już dawno nie pracowałem nad tak trudną ustawą, trudną nie tylko pod względem prawniczej materii, ale przede wszystkim, ze względu na bardzo duże siły oporu przed proponowanymi zmianami. Właściwe niemalże nie było zawodu, którego reglamentacja, czy nadregulacją nie byłyby bronione za wszelką cenę. Wielogodzinne posiedzenia, rozmowy, konsultacje doprowadziły jednak do szczęśliwego końca, czyli podpisu Pana Prezydenta. Bardzo się z tego cieszę. – powiedział dzisiaj poseł Adam Szejnfeld.

Poza zmianami w zawodach prawniczych, jak notariusz, adwokat, radca prawny, czy komornik, w nowelizacji zrezygnowano na przykład z licencji pracownika ochrony fizycznej oraz pracownika zabezpieczenia technicznego, zastępując ją wpisem na listy kwalifikowanych pracowników. W ustawie zniesiono obowiązki odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz uzyskania odpowiednich uprawnień przez przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek. Sprecyzowano także zestaw wymogów dla wykonywania zawodu przewodnika górskiego.

Nowelizacja zdecydowanie ułatwia również dostęp do zawodów trenera i instruktora sportu. Redukuje warunki niezbędne do wykonywania tych zawodów oraz obciążenia administracyjne do prowadzenia specjalistycznych kursów trenerów i instruktorów sportu.

Ważną zmianą jest również zniesienie obowiązku ukończenia przez kandydatów na taksówkarzy szkolenia potwierdzonego zdanym egzaminem, w gminach liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. W przypadku gmin liczących ponad 100 tys. mieszkańców, ustawa przyznaje radom gmin kompetencje do podejmowania uchwał w sprawie szkolenia i egzaminowania osób pragnących świadczyć usługi taksówkarskie.

****

Projekt ustawy deregulacyjnej zawody realizuje zapowiedź zmian legislacyjnych ogłoszonych przez premiera Donalda Tuska w listopadowym exposé. Znalazło się w nim zobowiązanie do podjęcia działań skutkujących zmniejszeniem liczby zawodów regulowanych w Polsce. Nasz kraj pod względem ich liczby jest rekordzistą w Europie – mamy ich ok. 380. Projekt ustawy stanowi pierwszy etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych. Deregulacja, przez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji), ułatwi wejście do danego zawodu. Lista zawodów, które w pierwszej kolejności zaproponowano do deregulacji, dotyczy 50 zawodów. Kolejne dwie przygotowywane ustawy mają „otworzyć” dalsze ok. 200 zawodów – tzw. druga ustawa deregulacyjna została przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 25 czerwca br. Rządowe projekty ustaw powstają w Ministerstwie Sprawiedliwości

źródło: inf. własna oraz www.prezydent.pl

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)