Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Przechodniu, ucz tu się Polski

Redaktor admin on 27 Grudzień, 2018 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W 100-tną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, europoseł Adam Szejnfeld, wraz z burmistrzem Jackiem Gurszem oraz starostą Mirosławem Juraszkiem, wzięli udział w Chodzieży w uroczystości upamiętnienia bohaterskiego zrywu Wielkopolan sprzed stu lat. Podczas uroczystości przypomniano szczególne znaczenie dla zwycięskiego Powstania bitwy o Chodzież. Była ona jedną z najkrwawszych w całym Powstaniu Wielkopolskim.

„Przechodniu, ucz tu się Polski”. Tak, uczymy się, życia, także historii, w domu, w szkole, w kościele…, ale po to stawiamy pomniki, czy umiejscawiamy tablice pamiątkowe w miejscach publicznych, alby ludzie uczyli się historii, uczyli się Polskie, także i z miejsc pamięci i chwały. Dzisiaj w takim właśnie miejscu, przed obeliskiem upamiętniającym bohaterów walk o wolną Wielkopolskę, spotykamy się, aby powiedzieć tu, na ulicy, na skrzyżowaniu chodników w miejscu, w którym stoi głaz ku chwale Powstańców: Przechodniu, ucz się tu Polski – powiedział w Chodzieży europoseł Adam Szejnfeld występując podczas ceremonii jubileuszu 100 lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Europoseł Adam Szejnfeld jest związany z Chodzieżą i Ziemią Chodzieską już od 40. lat, a z Wielkopolską od urodzenia. Nie może więc dziwić, iż najwyższą wagę przywiązuje do historycznego Powstania Wielkopolskiego. Już jako burmistrz Szamocina, 25 lat temu doprowadził do odbudowania „Pomnika Wolności” w Szamocinie, który jest poświęcony Powstańcom Wielkopolskim. Przeprowadził także renowację mogił powstańczych w gminie Szamocin. Kilka lat temu natomiast włączył się budowę pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, od wizyty którego w stolicy Wielkopolski zaczęły się powstańcze zmagania. Pomnik sławnego polskiego pianisty, ministra i premiera stanął w 2015 roku przed gmachem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Odsłonięty został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Adam Szejnfeld każdego roku w Poznaniu lub innych miejscowościach Wielkopolski, a także w Warszawie bierze też udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie.

****

Powstanie Wybuchło 27 grudnia 1918 roku, a bitwa o Chodzież rozegrała się w dniach 7 – 8 stycznia 1919.  Ogółem Niemcy stracili podczas tych zmagań 146 zabitych i około 200 rannych, a straty polskie wyniosły 24 poległych i zmarłych z ran oraz 62 rannych. Inne jednak dane podają i owszem, że strona polska straciła 24 poległych i 62 rannych, lecz straty niemieckie, były znacznie wyższe i wyniosły 672 zabitych oraz wielu rannych (Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich). Tak czy inaczej bitwa o Chodzież była jedną z najkrwawszych w całym Powstaniu Wielkopolskim.

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

#27.12.1918 #PowstanieWielkopolskie #ZwycięskiePowstanie #Wielkopolska #Chodzież #PowiatChodzieski #StarostwoChodzież #PlatformaObywatelska

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)