Wspieranie przedsiębiorczości ma zasadnicze znaczenie w działaniach każdego państwa, ale także i Unii Europejskiej, na rzecz wzrostu gospodarczego i pełnego zatrudnienia. Szczególnie istotne jest wspieranie przedsiębiorczości tych, którym jest znacznie trudniej wejść na rynek pracy, jak kobietom i ludziom młodym. Poseł Adam Szejnfeld, który od wielu lat podejmuje działania na rzecz wspierania rozwoju przedsiębiorczości, wyraził poparcie dla inicjatyw Parlamentu Europejskiego w tym zakresie.
- Promowanie przedsiębiorczości, które zawsze znajdowało się na szczycie agendy politycznej Unii Europejskiej, nabiera szczególnego znaczenia w dobie spowolnionego wzrostu gospodarczego i konieczności tworzenia nowych miejsc pracy. Nie ulega również żadnej wątpliwości, iż swoboda przedsiębiorczości powinna być równie dostępna dla obu płci. Niestety obecnie kobiety w UE stanowią tylko 31% przedsiębiorców. Sytuacja ta jest związana bezpośrednio z istniejącymi barierami ograniczającymi kobietom pełną aktywność w życiu gospodarczym - zauważył poseł Adam Szejnfeld, odnosząc się do debaty w Strasburgu w sprawie czynników ograniczających przedsiębiorczość Europejek.
Aby poprawić tę sytuację, zdaniem posła z Wielkopolski, zarówno UE, jak i państwa członkowskie, powinny podejmować działania w zakresie opieki nad dziećmi i osobami starszymi, aby pomóc kobietom-przedsiębiorcom wykorzystać w pełni ich potencjał i osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym. Ważną kwestią, na którą poseł Szejnfeld zwraca szczególną uwagę jest zwiększenie możliwości finansowania przedsiębiorczości kobiet. - Według badań kobiety wykorzystują mniej środków zewnętrznych, takich jak kredyty bankowe, niż mężczyźni i mają tendencję do eksploatowania bardziej kosztownego finansowania wewnętrznego. Mniejszy kapitał natomiast częstokroć oznacza po prostu mniejszą szansę na sukces. Trzeba dążyć do zmiany tej sytuacji - podkreślił eurodeputowany.
Niezwykle ważnym elementem wspierania przedsiębiorczości jest również dostosowanie edukacji do współczesnych realiów ekonomicznych i społecznych. – Edukacja musi być podporządkowana oczekiwaniom i możliwościom rynku pracy tak, aby młodzi absolwenci czy uczniowie szkół zawodowych byli w stanie szybciej i skuteczniej znaleźć zatrudnienie. Aby było to możliwe, konieczne jest zapewnienie bliższej współpracy między sektorem edukacji a biznesem, a także włączenie młodych ludzi i organizacji reprezentujących ich interesy w działania na rzecz poprawy ich sytuacji na rynku zawodowym. Wiele się o tym się mówi, ale w praktyce bywa jednak różnie - mówił poseł Szejnfeld, oceniając sprawozdanie Parlamentu Europejskiego w sprawie strategii nabywania umiejętności służącej zwalczaniu bezrobocia ludzi młodych.
- Nowe pokolenie, które wychowane zostało w dobie szybkiego postępu technologicznego, ma inne talenty, oczekiwania czy możliwości niż poprzednie generacje. Dlatego ważne jest, aby państwa członkowskie, prowadząc swoją politykę w zakresie zatrudnienia, dostosowały je do zmieniającej się rzeczywistości – podsumował poseł Szejnfeld.
***
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 19 stycznia 2016 r. w sprawie zewnętrznych czynników utrudniających przedsiębiorczość europejskich kobiet dostępna jest na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A8-2015-0369&language=PL
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 21 stycznia 2016 r. w sprawie strategii nabywania umiejętności służących zwalczaniu bezrobocia ludzi młodych dostępny jest na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A8-2015-0366&language=PL
Hanna Łuczkiewicz
Asystentka do Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg