Działalność zgodna z zasadami fair play wpisuje się w gospodarkę opartą na zasadach społecznej odpowiedzialności biznesu. Idea ta przyświeca też posłowi Adamowi Szejnfeldowi, dlatego z przyjemnością od lat już współpracuje z organizatorami konkursy Przedsiębiorstwo Fair Play, które nagradza etyczne firmy działające w Polsce.
Poseł Adam Szejnfeld wziął udział w posiedzeniu Kapituły XII Edycji Programu Promocji Kultury Przedsiębiorczości – „Przedsiębiorstwo Fair Play”, które odbyło się w dniu 3 listopada br. w Warszawie. Program “Przedsiębiorstwo Fair Play” jest afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej, a jego organizatorem jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Dyrektorem programu jest dr Mieczysław Bąk.
Kapituła, spośród prawie 700 zgłoszeń, wybrała 27 finalistów edycji roku 2009, w tym 15 firm postanowiono uhonorować najwyższą nagrodą, a mianowicie Statuetką „Przedsiębiorstwo Fair Play”.
Oto „złota piętnastka”:
1. ASD TOYOTA Tadeusz Ukleja – Ujście
2. Elektrobus Grudziądz sp.z o.o. – Grudziądz
3. Firma Ksiegarska Jacek Olesiuk sp. z o.o. – Ożaróa. Mazowiecki
4. ICT Polnad sp. z o.o. – Kostrzyna nad Odrą
5. PUH ZETO SA – Poznań
6. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Międzychód
7. Matal Union sp. z o.o. – Częstochowa
8. Agencja Rozwoju Lokalnego SA – Sosnowiec
9. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja sp z o.o. – Koszalin
10. Przyguccy Inter Car sp. z o.o. – Łódź
11. Treko Laser sp. z o.o. – Skawina
12. DORA METAL sp. z o.o. – Czarnków
13. Greinplast sp. z o.o. – Krasne
14. Transand Jerzy Gotowski – Nekla
15. VET-Trade Polska – Lesznowola
• Cele Programu Promocji Kultury Przedsiębiorczości – „Przedsiębiorstwo Fair Play” wpisują się w normy i wymagania określone w zasadach społecznej odpowiedzialności biznesu, a są nimi:
• promocja etyki w działalności gospodarczej,
• wspieranie rozwoju firm poprzez promowanie przedsiębiorstw działających zgodnie z prawem i zasadami etyki,
• poprawianie wizerunku przedsiębiorstw polskich poprzez promowanie w środkach masowego przekazu firm, które rzetelnie, zgodnie z zasadami etyki prowadzą działalność gospodarczą;
• zachęcanie wszystkich firm w Polsce do zachowań etycznych
Program ma przebieg dwuetapowy, a oceny firm dokonują Komisje: Regionalne i Ogólnopolska, składające się z przedstawicieli administracji i samorządów (w tym gospodarczych), banków i instytucji finansowych, uczelni, organizacji przedsiębiorców, ZUS, organów podatkowych.
Nad całością pieczę sprawuje Kapituła, w której zasiadają autorytety życia politycznego i gospodarczego.
Każdą edycję programu kończy Wielka Gala Finałowa, podczas której następuje ogłoszenie wyników.
Program trwa cały rok i przebiega dwuetapowo. Pierwszy krok wykonują firmy zgłaszając chęć uczestnictwa w programie, poprzez wypełnienie i przesłanie na adres biura administratora regionalnego Deklaracji zgłoszeniowej.
Przedsiębiorstwo, które uzyskuje minimum 70 na 100 możliwych punktów zostaje nominowane do drugiego etapu. Prawdziwość odpowiedzi udzielonych przez firmę jest sprawdzana przez organizatorów i przedstawicieli instytucji współpracujących: urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów pracy, banków, organizacji przedsiębiorców, US, ZUS oraz inspektorów pracy (podczas wizytacji w drugim etapie). O wycofaniu firmy z udziału w programie może zadecydować też uzasadniony protest konkurencji, klienta, kontrahenta lub pracownika przedsiębiorstwa. Podejmowanie ostatecznych decyzji o przyznaniu certyfikatu, a także nagród głównych przypada Kapitule Programu.
Rafał Kus
asystent posła Adama Szejnfelda
Komunikat
Biura Adama Szejnfelda
Posła na Sejm RP
04.11.2009r.