Mam nadzieję, iż pierwsza od piętnastu lat rządowa misja gospodarcza na Kubie ma szanse przełamać długi okres zamrożonych wzajemnych stosunków i wspólpracy gospodarczej – powiedział Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Misja gospodarcza, pod przewodnictwem Adama Szejnfelda, sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodaki przebywała na Kubie w dniach 8 – 12 lipca 2009r. Misji towarzyszyła kilkunastoosobowa grupa przedsiębiorców.
Była to pierwsza od ponad 15 lat misja resortu gospodarki. Została ona bardzo pozytywnie przyjęta przez władze kubańskie. W Hawanie minister Adam Szejnfeld odbył rozmowy m.in. z wiceministrem Handlu Zagranicznego i Inwestycji Zagranicznych Republiki Kuby, a także z wiceministrami i przedstawicielami kierownictw resortów: Przemysłu Podstawowego (ciężkiego), Budownictwa, Przemysłu Hutniczo – Maszynowego i Recyklingu, Przemysłu Lekkiego, Nauki, Technologii i Środowiska, Handlu Zagranicznego i Inwestycji Zagranicznych, Turystyki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Głównym tematem rozmów ministra Adama Szejnfelda z władzami kubańskimi była identyfikacja dziedzin potencjalnej współpracy gospodarczej między Polską i Kubą oraz możliwych do podjęcia instrumentów stymulacji wzajemnej współpracy gospodarczej.
W trakcie wizyty, w dniu 9 lipca br., minister Szejnfeld zainaugurował Kubańsko – Polskie Forum Gospodarcze zorganizowane przez Izbę Handlową Republiki Kuby i Krajową Izbę Gospodarczą. W Forum, poświęconym prezentacji możliwości i perspektyw współpracy handlowo-inwestycyjnej wzięli udział polscy przedsiębiorcy z towarzyszącej misji KIG oraz przedstawiciele firm kubańskich. Minister Szejnfeld odbył także rozmowy z kierownictwem Izby Handlowej Republiki Kuby.
Przeprowadzone rozmowy między przedstawicielami obu rządów oraz przedstawicieli biznesu potwierdziły zainteresowanie kubańskich partnerów odtworzeniem tradycyjnych więzi gospodarczych, jakie w minionych latach łączyły Polskę i Kubę. Jest to tym bardziej obiecujące, że obecne możliwości szeroko rozumianej wzajemnej współpracy są o wiele większe niż kiedyś i obejmują więcej dziedzin. W latach 70 i 80-tych Kuba była bardzo ważnym rynkiem dla polskiego eksportu, lecz w następnych dekadach wzajemna wymiana handlowa zmniejszyła się do poziomu wartości zaledwie od kilku do kilkunastu milionów dolarów. Zrobiliśmy otwarcie, które może pozwolić nie tylko na zwiększenie wymiany handlowej ale i inwestycji – powiedział po zakończeniu wizyty Adam Szejnfeld.