Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Przełom na Kubie

Redaktor admin on 17 Lipiec, 2009 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Mam nadzieję, iż pierwsza od piętnastu lat rządowa misja gospodarcza na Kubie ma szanse przełamać długi okres zamrożonych wzajemnych stosunków i wspólpracy gospodarczej – powiedział Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Misja gospodarcza, pod przewodnictwem Adama Szejnfelda, sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodaki przebywała na Kubie w dniach 8 – 12 lipca 2009r. Misji towarzyszyła kilkunastoosobowa grupa przedsiębiorców.

Była to pierwsza od ponad 15 lat misja resortu gospodarki. Została ona bardzo pozytywnie przyjęta przez władze kubańskie. W Hawanie minister Adam Szejnfeld odbył rozmowy m.in. z wiceministrem Handlu Zagranicznego i Inwestycji Zagranicznych Republiki Kuby, a także z wiceministrami i przedstawicielami kierownictw resortów: Przemysłu Podstawowego (ciężkiego), Budownictwa, Przemysłu Hutniczo – Maszynowego i Recyklingu, Przemysłu Lekkiego, Nauki, Technologii i Środowiska, Handlu Zagranicznego i Inwestycji Zagranicznych, Turystyki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Głównym tematem rozmów ministra Adama Szejnfelda z władzami kubańskimi była identyfikacja dziedzin potencjalnej współpracy gospodarczej między Polską i Kubą oraz możliwych do podjęcia instrumentów stymulacji wzajemnej współpracy gospodarczej.

W trakcie wizyty, w dniu 9 lipca br., minister Szejnfeld zainaugurował Kubańsko – Polskie Forum Gospodarcze zorganizowane przez Izbę Handlową Republiki Kuby i Krajową Izbę Gospodarczą. W Forum, poświęconym prezentacji możliwości i perspektyw współpracy handlowo-inwestycyjnej wzięli udział polscy przedsiębiorcy z towarzyszącej misji KIG oraz przedstawiciele firm kubańskich. Minister Szejnfeld odbył także rozmowy z kierownictwem Izby Handlowej Republiki Kuby.

Przeprowadzone rozmowy między przedstawicielami obu rządów oraz przedstawicieli biznesu potwierdziły zainteresowanie kubańskich partnerów odtworzeniem tradycyjnych więzi gospodarczych, jakie w minionych latach łączyły Polskę i Kubę. Jest to tym bardziej obiecujące, że obecne możliwości szeroko rozumianej wzajemnej współpracy są o wiele większe niż kiedyś i obejmują więcej dziedzin. W latach 70 i 80-tych Kuba była bardzo ważnym rynkiem dla polskiego eksportu, lecz w następnych dekadach wzajemna wymiana handlowa zmniejszyła się do poziomu wartości zaledwie od kilku do kilkunastu milionów dolarów. Zrobiliśmy otwarcie, które może pozwolić nie tylko na zwiększenie wymiany handlowej ale i inwestycji – powiedział po zakończeniu wizyty Adam Szejnfeld.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)