Stworzenie Jednolitego Rynku Cyfrowego ma kluczowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności w ramach Unii Europejskiej. Wspólnota musi również stworzyć sobie szansę na skuteczną rywalizację o rolę lidera w technologicznym wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi oraz krajami azjatyckimi – twierdzi poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, który już niejednokrotnie przedstawiał swoje stanowisko w tej kluczowej dla UE sprawie.
Wprowadzenie zmian służących zniesieniu barier na rynku cyfrowym da impuls do pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w Europie, co według szacunków może przynieść unijnemu PKB dodatkowe 415 mld euro. Konieczne jest zapewnienie by europejski przemysł dostosował się do nowych cyfrowych usług i towarów. – zaznaczył podczas debaty w Strasburgu na temat Jednolitego Rynku Cyfrowego poseł Adam Szejnfeld.
Przede wszystkim jednak Jednolity Rynek Cyfrowy będzie służył Europejczykom, zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom, dzięki takim działaniom, jak zniesienie blokowania geograficznego, zagwarantowanie przejrzystszych zasad prawa autorskiego, wprowadzenie ułatwień w sektorze transgranicznego przesyłu paczek, rozwój nowych modeli biznesowych, czy w końcu wprowadzenie ułatwień związanych z VAT przy sprzedażach transgranicznych. – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.
***
Tekst sprawozdania Parlamentu Europejskiego z 21 grudnia 2015 r. w sprawie „W kierunku aktu o jednolitym rynku cyfrowym” dostępny jest na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego:
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg