Rzemieślnicze kształcenie zawodowe jest najskuteczniejszą metodą nauczania zawodów. Prowadzi zresztą nie tylko do wykształcenia fachowców w danej dziedzinie, ale zabezpiecza też adeptów rzemiosła przed bezrobociem. Niemalże wszyscy bowiem absolwenci tych szkół oraz praktycznego kształcenia zawodowego, z łatwością uzyskują zatrudnienie w rzemiośle oraz w przemyśle, a także w usługach– uważa eurodeputowany Szejnfeld. Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego spotkali się w Tarnowie z rzemieślnikami i działaczami Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie. Szczególną uwagę podczas rozmów poświecono problematyce kształcenia zawodowego oraz dualnej nauce zawodu. Z tych też powodów goście tarnowskiej izby zwiedzili i zapoznali się z dzielnością oraz planami Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej prowadzonej przez Izbę, jako niepublicznej placówki oświaty.
Jestem pod niezwykłym wrażeniem aktywności społecznej i zaangażowania tarnowskich rzemieślników na rzecz kształcenia zawodowego swoich następców – młodych ludzi, którzy po wykształceniu będą rozpoczynali swoją zawodową przyszłość w rzemiośle. Część z nich trafi także do przemysłu, czy usług, ale wszędzie słyszę najlepsze o nich opinie. Składam gratulacje więc i życzenia dalszej tak wspaniałej pracy i działalności – mówił poseł Szejnfeld na spotkaniu z tarnowskimi działaczami rzemiosła. W spotkaniach i wizytacji Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej udział wziął również Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie rozpoczęła działalność od 01.01.1985 r. Prezesem Izby jest inż. Jan Błaszkiewicz , natomiast Dyrektorem mgr Franciszek Uszko. Izba zrzesza 6 Cechów działających na obszarze powiatów: Cech Rzemiosł Różnych w Tarnowie – obszar działania: miasto i powiat Tarnów, Cech Rzemiosł Różnych w Bochni – obszar działania: miasto i powiat Bochnia, Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Brzesku, obszar działania: miasto i powiat Brzesko, Cech Rzemiosł Różnych Dąbrowa Tarnowska – obszar działania: miasto i powiat Dąbrowa Tarnowska, Cech Rzemiosł Różnych Dębica – obszar działania: miasto Dębica i część powiatu Dębica, Cech Rzemiosł Różnych Przedsiębiorców i Kupców Pilzno – obszar działania: część powiatu Dębica tj. gmina Pilzno.
Do Izby należą także Spółdzielnie Rzemieślnicze: Spółdzielnia Rzemieślnicza „Resmet” w Tarnowie teren działania: miasto Tarnów, województwo małopolskie, jak i inne województwa i Spółdzielnia Rzemieślnicza „Wielobranżowa” w Tarnowie – teren działania: miasto Tarnów, województwo małopolskie, jak i inne województwa.
W Cechach, Spółdzielniach a tym samym w Izbie Rzemieślniczej jest zrzeszonych ponad 3000 rzemieślników pracodawców, którzy dają zatrudnienie około 15 tys. pracownikom ciągle tworząc nowe miejsca pracy. 671 zakładów rzemieślniczych szkoli 1401 uczniów, którzy po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu czeladniczego stają się fachowcami wysokiej klasy znajdując zatrudnienie w 80% w rzemiośle.
Największe sukcesy Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości odnosi w dziedzinie szkolenia jak i promocji i marketingu usług i produkcji rzemieślniczej oraz prowadzenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Rocznie 100 pracowników uzyskuje tytuł mistrza; w zawodzie jest to najwyższy stopień fachowca, a świadectwa czeladnicze jak i mistrzowskie są uznawane w krajach Unii Europejskiej.
Biuro Adama Szejnfelda
Posła do Parlamentu Europejskiego