Samorządy w Wielkopolsce biją na alarm w sprawie skokowego wzrostu cen gazu dla samorządów i podległych podmiotów, takich na przykład jak szkoły, przedszkola, jednostki kultury i sztuki, domy pomocy społecznej, szpitale… Do premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie wystąpił w imieniu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski przewodniczący Jacek Gursz. Senator Adam Szejnfeld, były samorządowiec a obecnie wieloletni parlamentarzysta z Wielkopolski, poparł stanowisko wielkopolskich samorządowców składają własne oświadczenie w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów.
Początek roku zaskoczył wszystkich radykalnym wzrostem cen gazu. Odbiorców indywidualnych, gospodarstwa domowe zszokował wzrost ceny o 54% ale… bardzo wiele spośród osób będących odbiorcami indywidualnymi, jeśli zamieszkują w spółdzielniach mieszkaniowych albo wspólnotach mieszkaniowych, dotknął wzrost cen znacznie wyższy, bo wynoszący kilkaset procent, a w niektórych przypadkach sięgający pułapu nawet prawie tysiąca procent.
W bardzo złej sytuacji znaleźli się także przedsiębiorcy, w tym polskie, małe, często rodzinne firmy, którym zafundowano wzrost cen gazy na poziomie trzysta, czterysta procent. Czy wszyscy przetrwają tak drastyczne podwyżki, to trudno dzisiaj przesadzić, ale jeśli nawet, to na pewno ze szkodą, ale swoich odbiorów, kooperantów i klientów. Im wszystkim bowiem wzrosną ceny świadczonych usług i towarów.
Niestety, ta dramatycznie niebezpieczna sytuacja dotknie także samorząd terytorialny i jego jednostki organizacyjne. W zawiązku z tym reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego (JST) zrzeszeni w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski wystosowali do premiera pismo. Czytamy w nim m.in.:
„Podmioty gospodarcze wzrost kosztów paliwa gazowego zrównoważą podniesieniem cen swoich produktów czy usług. Instytucje samorządowe takich działań podjąć nie mogą. Samorządy lokalne, konstruując budżety na rok 2022 w większości przypadków nie miały podstaw do ujęcia w nim takich podwyżek cen gazu, które stają się faktem i są kolejnym, niemałym obciążeniem dla finansów samorządowych.” …
„Wiemy, że prowadzone są prace legislacyjne nad rozwiązaniami włączającymi spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowych do grupy konsumentów indywidualnych, dla których przewidziane są specjalne, obniżone taryfy. Biorąc pod uwagę ów fakt oraz wpływ podwyżek również na budżety instytucji samorządowych zwracam się do Pana Premiera z prośbą o włączenie do projektowanych rozwiązań również podmiotów samorządowych tj.: szkoły, przedszkola, szpitale, domy pomocy społecznej, samorządowe instytucje kultury itp. Wszystkie te instytucje nie mają szans, by samodzielnie zrównoważyć rosnące koszty ogrzewania, a brak pomocy ze strony Państwa postawi je w jeszcze trudniejszej sytuacji finansowej.” – napisał do Pana Premiera burmistrz Jacek Gursz, prezes SGiPW.
Senator Adam Szejnfeld poparł stanowisko wielkopolskich samorządowców i z związku z tym zapytał premiera Mateusza Morawickiego, kiedy i jak rząd chce rozwiązać problem skokowego wzrostu cen dla samorządów i podmiotów im podległych takich na przykład jak szkoły, przedszkola, jednostki kultury, domy pomocy społecznej, szpitale.
Jednocześnie trzeba podkreślić, że w tak krytycznej sytuacji, parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej, uważając, że nie ma chwili do stracenia, złożyli swój projekt „ustawy ratunkowej” w tej sprawie.
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
Portale i media społecznościowe: