Słowacy i Czesi w Wielkopolsce i w Pile, a wszystko dzięki VIII edycji Festiwalu Nauki w Pile tym razem pod tytułem: „ZA GÓRAMI, ZA LASAMI… – obraz Słowacji i Czech w wyobraźni masowej Polaków”. Festiwal przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski Północnej naszych południowych sąsiadów i zwiększyć zainteresowanie wzajemnymi kontaktami, także studenckimi i naukowymi, w konsekwencji wpływając także na wymianę gospodarczą, kulturalną oraz turystyczną. Uroczyste otwarcie zaczęto od wystawy “Janosik. Od rzeczywistości do legendy”, przygotowanej przez Instytut Słowacki w Warszawie. Gościem festiwalu był m.in. poseł Adam Szejnfeld.
“Janosik. Od rzeczywistości do legendy”
W ubiegłym roku obchodziliśmy 325. rocznicę narodzin oraz 300. rocznicę egzekucji najsłynniejszego słowackiego zbójnika Juraja Janosika, znanego nie tylko na Słowacji, ale również w Polsce, na Morawach oraz na Śląsku. Prezentowana wystawa stała się znakomitą okazją do przedstawienia Janosika, z jednej strony, jako postaci historycznej z drugiej zaś, jako legendy, która do dziś stanowi fenomen w słowackiej i polskiej kulturze. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Janka Kráľa w Liptowskim Mikulaszu. Wystawa przygotowana została w dwóch językach: polskim oraz słowackim, i jak do tej pory, z uwagi na ilość wykorzystanych materiałów historycznych i fotograficznych, jest najpełniejszą prezentacją dokumentującą wspomnianą tematykę. Wystawa składa się z 17 paneli, których uzupełnieniem są dwa obiekty: deresz (czyli ławka, na której wymierzano chłosty), a także szubienica z hakiem. Wystawa tematycznie nawiązuje do podobnych zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, warunków społecznych panujących w danym okresie oraz do zbójnickich tradycji, których symbolem stała się postać najpopularniejszego karpackiego zbójnika – Juraja Janosika.
Co dalej w programie?
W pierwszym dniu Festiwalu (tj. 7 kwietnia) o godz. 17.30 w Auditorium Maximum PWSZ w Pile odbyło się spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym reportażystą i autorem książek o Czechach.
We wtorek 8 kwietnia w Galerii na Poddaszu można zapoznać się z Jana Saudka. Z kolei w środę zainteresowanych czekają wykłady w ramach spotkań z językiem obcym. W czwartek spotkanie z nauką z przymrużeniem PWSZ w Pile zaprasza na wykłady “Muzyka oczami fizyka”, “Fizyka zabawek”, “Fizyka w doświadczeniach”, “W świecie niskich temperatur”, “Świat baniek mydlanych”. W piątek uczelnia zaprasza na spotkanie “Austro-Węgry oczami Szwejka – Leszek Mazan w PWSZ w Pile” (wymagana jest wcześniejsza rejestracja).
Więcej informacji oraz dokładny program Festiwalu można odnaleźć na stronie internetowej poświęconej temu wydarzeniu.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl