Nawet najsprawniej działające państwo na świecie nie jest w stanie dotrzeć z pomocą do każdego kto z różnych przyczyn pomocy potrzebuje. Ciężar ten biorą więc na siebie kreatywni i pełni pasji obywatele tworząc organizacje pożytku publicznego(OPP). Doceniając rolę spełniają OPP państwo pozwala każdemu podatnikowi przekazać na rzecz wybranej przez siebie instytucji 1% swojego podatku dochodowego. No właśnie, czy rzeczywiście każdemu? Okazuje się, że istnieje pokaźna grupa podatników dla których wsparcie organizacji charytatywnych stanowi bardzo poważny problem. To niedługo może się zmienić, gdyż nad usprawnieniem instytucji 1% rozpoczęła prace kierowana przez Adama Szejnfelda Komisja Przyjazne państwo.
Chodzi konkretnie o tych podatników którzy złożyli oświadczenie PIT-12 i dzięki temu rozliczają się z urzędem skarbowym za pośrednictwem swoich pracodawców. Katalog potencjalnych darczyńców jest jednak znacznie szerszy obejmuje bowiem także rozliczających się za pośrednictwem przedsiębiorców, rolniczych spółdzielni produkcyjnych, osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych, które dokonują wypłat emerytur z zagranicy, jednostek organizacyjnych uczelni, placówek naukowych, zakładów pracy oraz innych jednostek organizacyjnych wypłacających stypendia, oraz centrów integracji społecznej wypłacających świadczenia integracyjne oraz motywacyjne premie integracyjne
„Obecnie w rozliczeniu rocznym PIT-40 i oświadczeniu PIT-12 nie ma możliwości wskazania organizacji pożytku publicznego uprawnionej do otrzymania 1% podatku dochodowego należnego od podatnika. W praktyce oznacza to, że podatnik zainteresowany przekazaniem podatku takiej organizacji nie może skorzystać jednocześnie z możliwości rozliczenia jego podatku przez płatnika, tzn. musi we własnym zakresie dokonać rocznego obliczenia podatku. Częstokroć wiąże się to z koniecznością skorzystania z pomocy wykwalifikowanego doradcy, a to pociąga za sobą koszty. Taki stan powoduje, ze ogromna większość ludzi, którzy chcieliby wesprzeć wybraną organizację po prostu rezygnuje z tego”- uzasadniał sens zmian Przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo Adam Szejnfeld.
Proponowana zmiana polega na dodaniu w art. 37 ustawy nowego ust. 1c, zgodnie z którym wskazanie przez podatnika w oświadczeniu PIT-12 organizacji pożytku publicznego obliguje płatnika dokonującego rocznego rozliczenia podatku do wskazania tej organizacji jako uprawnionej do otrzymania 1% podatku należnego podatnika. W takim wypadku przekazanie podatku odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku wskazania organizacji pożytku publicznego bezpośrednio przez podatnika. Zmiany miałyby mieć zastosowanie do roku podatkowego zaczynającego się od 1 stycznia 2012 roku.
„Instytucja przekazywania 1% podatku należnego dla organizacji pożytku publicznego (OPP) została wprowadzona do polskiego systemu podatkowego w Polsce w 2004 r. Wówczas podatnicy sami wpłacali pieniądze na rzecz wybranej organizacji, a następnie zmniejszali podatek o przekazaną kwotę. W roku 2007 zmieniono przepisy. Zaskutkowało to skokowym i najwyższym do tej pory wzrostem liczby darczyńców. Odpis 1% wcześniej dokonało 1,6 mln podatników, a po zmianie przepisów już aż 5,1 mln osób, innymi słowy wystarczyło zmienić przepisy na trochę bardziej przyjazne by uzyskać 300% wzrost odpisów. Proszę sobie wyobrazić do ilu więcej potrzebujących udało się dotrzeć, ile więcej dzieci zrealizowało swe marzenia, ilu chorych mogło rozpocząć kosztowne terapie. Wierzę, że jeśli proponowana przez nas zmiana wejdzie w życie efekt będzie podobny” – powiedział Adam Szejnfeld.
Jakub Tamborski
Asystent posła Adama Szejnfelda