Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Społeczna gospodarka rynkowa u Prezydenta

Redaktor admin on 13 Wrzesień, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld w dniu 12.09.2012r. wziął udział w seminarium eksperckim „Formy działania dla realizacji norm społecznej gospodarki rynkowej” zorganizowanego w ramach prezydenckiego Forum Debaty Publicznej „Sprawne i służebne państwo”. Posiedzenie odbyło się w siedzibie Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a udział w nim wziął m.in. premier Tadeusz Mazowiecki.

Podczas spotkania eksperci, w tym poseł Adama Szejnfeld, dyskutowali na temat koniecznych rozwiązań instytucjonalnych, prawnych i organizacyjnych koniecznych do podjęcia dla lepszego funkcjonowania społecznej gospodarki rynkowej. Wprowadzeniem do rozmowy był wykład dotyczący wymiaru społecznej gospodarki rynkowej oraz regulacji i dobrych praktyk w tym zakresie, wygłoszony przez prof. Paula H. Dembińskiego.

W Polsce pojęcie społecznej gospodarki rynkowej jest rożnie, ale co gorsze, najczęściej błędnie rozumiane. Interpretuje się je bowiem jako gospodarkę socjalną państwa pomocniczego. Takie podejście powoduje, iż pojęcie to ma wymiar bardziej polityczny niż ekonomiczny, a tak nie powinno być. W mojej ocenie o społecznej gospodarce rynkowej powinniśmy natomiast myśleć poprzez efekty pracy przedsiębiorców i ich prospołecznego wykorzystywania. To państwo bowiem jest od tego, aby pozytywne efekty rozwoju gospodarczego przekładać na korzyści społeczne i w sposób oczywisty nie może to być zadanie samych przedsiębiorców. Prospołecznym natomiast instrumentem działania samych firm jest m.in. społeczna odpowiedzialność biznesu. Państwo powinno działać na rzecz wzmocnienia pozycji konkurencyjnej polskich firm, wtedy bowiem będzie miało szansę prowadzić własną prospołeczną politykę. Władza więc winna choćby poprzez przyjazne prawo podatkowe, czy deregulację przepisów regulujących działalność gospodarczą, wspierać rozwój przedsiębiorczości, a poprzez to działać na rzecz wzmocnienia gospodarki. Wtedy przedsiębiorcy będą mogli tworzyć wartość dodatnią produktu krajowego, tworzyć nowe miejsca pracy oraz podnosić płace wzmacniając dobrobyt społeczny. Dlatego na pytanie, co należy zrobić, aby społeczna gospodarka rynkowa lepiej służyła społeczeństwu, zwłaszcza w dobie kryzysu ekonomicznego, można jako tylko przykłady wskazać choćby konieczność przywrócenia przepisów antykryzysowych i to, w mojej ocenie, poprzez wprowadzenie ich do systemu prawa na stałe, a nie tylko okresowo. Konieczne są tez zmiany prawa pracy, w tym kodeksu pracy, by przepisy te służyły uwolnieniu rynku pracy, a nie jak to ma miejsce obecnie, zamrażaniu status quo dla spokoju tych, co prace mają, ale niestety przeciwko tym, którzy są osobami bezrobotnymi. Powinno się również wprowadzić i stale rozwijać edukację ekonomiczna oraz zmienić system dialogu społecznego, bez których trudno mówić o gospodarce rozumianej i akceptowanej społecznie – uważa poseł Adam Szejnfeld.

***

Forum Debaty Publicznej jest formą konsultacji społecznych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. I jest organizowane z myślą, by służyło rozwojowi istotnych wartości konstytucyjnych, leżących u podstaw demokratycznego państwa prawnego, związanych z zasadą zaufania obywateli do państwa, zasadą społeczeństwa obywatelskiego, dialogiem społecznym, a także – co ma szczególne znacznie w przypadku spotkań z cyklu „Sprawne i Służebne Państwo” – poprawie jakości działań prawodawcy oraz przestrzegania konstytucyjnych standardów prawidłowej legislacji. Celem spotkań eksperckich Forum Debaty Publicznej „Sprawne i Służebne Państwo” jest stworzenie platformy wymiany poglądów na temat procesu stanowienia prawa w Polsce, pozwalających na sformułowanie wniosków i tez wskazujących na najistotniejsze kierunki zmian służących poprawie jakości działań prawodawcy, poszerzenia stopnia partycypacji obywateli w procesie stanowienia prawa, a także prawidłowej oceny skutków społecznych i ekonomicznych zmian w prawie. Istotnym elementem spotkań eksperckich jest także analiza dotychczasowej praktyki stosowania Konstytucji RP i poszukiwanie dróg zmierzających do pełniejszej realizacji dyrektyw wynikających z konstytucyjnych zasad prawidłowej legislacji.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)