Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Sri Lanka – rośnie nowy azjatycki tygrys?

Redaktor admin on 13 Czerwiec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, członek Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z państwami Azji Południowej, przyjął Ambasadora Sri Lanki, pana E. Rodneya M. Perera. Tematem rozmowy były szanse rozwojowe Sri Lanki w globalizującym się świecie. - Sri Lanka, po kilkudziesięciu latach wojny domowej, napiętej sytuacji politycznej oraz wysokiego zagrożenia terrorystycznego, weszła na ścieżkę wzrostu gospodarczego i stabilizacji politycznej. Co ważne, model ekonomiczny, którym podąża odbiega od znanych nam w Azji przykładów. Stawia bowiem na rozwój zrównoważony, z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw pracowniczych. To bardzo cieszy! – zaznaczył poseł Szejnfeld, podczas spotkania z ambasadorem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Spotkanie eurodeputowanego z Wielkopolski z ambasadorem Sri Lanki było okazją do omówienia szeregu istotnych tematów dla Brukseli i Colombo. Wśród nich znalazła się m.in kwestie dalszej pomocy rozwojowej oraz renegocjacji Ogólnego Systemu Preferencji Taryfowych, dzięki któremu eksporterzy ze Sri Lanki mogą na bardzo korzystnych warunkach, często bez żadnych opłat celnych, sprzedawać swoje produkty w Unii Europejskiej.

Ambasador Sri Lanki do Unii Europejskiej przedstawił także obecną sytuację polityczną w kraju. - Okres w historii Sri Lanki, w którym każdego dnia dochodziły do nas doniesienia o kolejnych, krwawych atakach terrorystycznych na autobusy, pociągi, szkoły czy osoby publiczne, można uznać za zamknięty. Po okresie wieloletniej wojny nadszedł w końcu czas spokoju i rozwoju gospodarczego. Teraz musimy skupić się na przyciąganiu nowych inwestycji i nowych rynków zbytu dla naszych towarów – podkreślił dyplomata.

Ambasador E. Rodney M. Perera wyraził także wdzięczność za pomoc udzieloną przez Unię Europejską po tsunami, które nawiedziło kraj w 2006 roku, zabijając ponad 30 tysięcy osób i powodując zniszczenia na obszarze całego kraju. – Bardzo się cieszę, że dzięki pomocy międzynarodowej, także unijnej, jak również współpracy z partnerami prywatnymi udało się odbudować kraj po zniszczeniach, a także rozwinąć nowoczesny system ostrzegania przed kataklizmami. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się w przyszłości uniknąć tragedii podobnych do tej sprzed niemal 10- u lat – dodał poseł Szejnfeld.

Korzystając z okazji poseł Szejnfeld podniósł też kwestie współpracy swojego kraju, Polski, z Sri Lanką (były Cejlon). Wraził nadzieję, że dobrze rozwijająca się i ciągle rosnąca wymiana handlowa pomiędzy obu krajami będzie wzrastała. Niestety, Polska ciągle zalicza deficyt handlowy z tym azjatyckim partnerem.

***

Unia Europejska rozpoczęły współpracę ze Sri Lanką w 1975 roku przez podpisanie Porozumienia o Wymianie Handlowej. Unia jest też od kilku lat największym importerem produktów pochodzących ze Sri Lanki (36% całkowitego importu). Obecnie notowany wzrost wymiany jest w dużym stopniu związany z podpisaną na początku XXI wieku umową dotyczącą Ogólnego Systemu Preferencji Taryfowych, dzięki której eksporterzy ze Sri Lanki płacą mniejsze opłaty celne lub nie płacą ich wcale.

Obecnie współpraca między partnerami dotyczy jednak nie tylko spraw gospodarczych, ale także społecznych, politycznych, czy kulturowych. Unia przeznacza ponadto znaczne kwoty na pomoc humanitarną i rozwojową na Sri Lance. Pomoc UE w latach 2005-2013 wyniosła prawie 600 mln euro.

Polska – Sri Lanka: Według danych Ministerstwa Gospodarki RP w 2014 r. obroty handlowe Polski ze Sri Lanką wyniosły 99,7 mln USD, wykazując wzrost 13% w stosunku do 2013 r. Eksport z Polski wyniósł 13,5 mln USD, co oznacza spadek o 5%. Import towarów ze Sri Lanki wyniósł 86,3 mln USD (wzrost o 17%). W rezultacie zanotowaliśmy ujemne saldo wymiany handlowej. W 2014 roku ze Sri Lanki importowaliśmy przede wszystkim materiały i wyroby włókiennicze (46,6% całości importu), produkty pochodzenia roślinnego (24%), tworzywa sztuczne i wyroby z nich oraz kauczuk i wyroby z kauczuku (15,6%);

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)