Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Stan wojenny – Lata mijają wspomnienia nie.

Redaktor admin on 11 Grudzień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W dniu 10 grudnia 2016 r. członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, oddział w Pile, oddali hołd i pamięć internowanym, więzionym oraz poszkodowanym przez PRL. Członkiem stowarzyszenia, a jednocześnie najmłodszym internowanym z terenu byłego Województwa Pilskiego, jest obecny europoseł Adam Szejnfeld. Uroczystości odbyły się w Więzieniu we Wronkach, gdzie w dniu 13 grudnia 1981 roku trafili działacze Solidarności z Piły i całego województwa. Było nas 44. – wspomina Adam Szejnfeld.

Teraz winni jesteśmy pamięć tym, którzy zginęli, powinniśmy nie zapominać też i o tych, którzy stracili zdrowie lub byli całymi latami szykanowani przez komunistyczne władze. Ale dzisiaj jeszcze ważniejsze jest to, aby tę pamięć przenosić na kolejne pokolenia. Ta pamięć ma służyć temu, by nigdy już takie dramatyczne i tragiczne wydarzenia w Polsce się nie powtórzyły. Dlatego kilka lat temu współorganizowałem uroczystości instalacji tablic pamiątkowych przed murem więzienia we Wronkach, a teraz wsparłem przygotowania obchodów pamięci ofiar stanu wojennego sprzed 35. Lat organizowanych poprzez Stowarzyszenie. – mówi eurodeputowany Adam Szejnfeld.

W trakcie uroczystości były przemówienia, składano kwiaty, ale przede wszystkim wspominano działaczy sprzed lat. Upamiętniono milczeniem także tych internowanych, którzy odeszli w ostatnich latach.

Po zakończonych uroczystościach członkowie Stowarzyszenia oraz goście zwiedzili blok więzienny, w którym byli przetrzymywani internowani, mogli zobaczyć także jak wygląda Zakład Karny we Wronach obecnie.

***

Adam Szejnfeld był najmłodszym internowanym spośród wszystkich zatrzymanych w 1981 roku z terenu ówczesnego województwa pilskiego. Został aresztowany w dniu 12 grudnia 1981r. w Szamocinie, a następnie osadzony w areszcie MO w Chodzieży. Po odmowie podpisania „lojalki”, w dniu 13 grudnia został przewieziony do Zakładu Karnego we Wronkach, a w dniu 5 stycznia przetransportowany do Zakłady Karnego w Gębarzewie.   Łącznie w więzieniach przesiedział ponad pół roku.  Po wyjściu na wolność nie zaprzestał działalności i kontynuował aktywność w „Solidarność”, już w strukturach podziemnych. Z tego powodu był prześladowany, a członkowie jego rodziny trafili na tzw. czarną listę. W domu wielokrotnie przeprowadzano rewizje, a on i członkowie jego rodziny oraz bliscy znajomi byli inwigilowani. Po legalizacji Solidarności Adam Szejnfeld tworzył struktury Komitetów Obywatelskich „Solidarność”, został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Szamocinie, a także członkiem Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile. W 1990 roku Adam Szejnfeld został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w wolnej Polsce.

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)