Język polski jest przepiękny, ale dla wielu obcokrajowców jest też najtrudniejszym językiem na świecie. Dlatego też gratuluję wszystkim uczestnictwa w dzisiejszym wydarzeniu, a szczególnie laureatom. Rozumiem, że 100 najtrudniejszych słów w języku polskim, zawartych w dzisiejszym dyktandzie, ma związek ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Trudno się dziwić. Naród, bowiem może istnieć bez państwa, ale nie może funkcjonować bez języka. – Powiedział eurodeputowany Adam Szejnfeld podczas podsumowania VI edycji „Dyktanda 500”, które miało miejsce 21 kwietnia br. w Pile.
70 odważnych zmierzyło się o tytuł „Mistrza Ortografii Ziemi Pilskiej”. Autorem tekstu tradycyjnie już był prof. Andrzej Markowski – przewodniczący Rady Języka Polskiego przy PAN. Z dyktandem, które jak podkreślał twórca zawierało 100 najtrudniejszych wyrazów w języku polskim, najlepiej poradziła sobie pani Beata Bednarska z Piły. Drugie i trzecie miejsce też należały do pań – zajęły je Katarzyna Polachowska i Aleksandra Kucharczyk. Wyróżnienia otrzymali pani Bożena Kleszcz z Piły, pani Alina Wachowiak z Gołańczy oraz pan Krzysztof Jurewicz z Dolaszewa.
Przy okazji „Dyktanda 500” podsumowano 26. Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego „Złote Pióro”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi. W każdej grupie wiekowej (klasy 3-7) wyłoniono uczniów wyróżnionych oraz tych, którzy zdobyli III, II i I miejsce. Zwycięzcy konkursów wzięli udział w specjalnych dogrywkach, aby wyłonić Małego Mistrza Ortografii, którym została Katarzyna Świtała ze Szkoły Podstawowej w Białośliwiu.
Marta Łasak
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.facebook.com/PoselSzejnfeld
#Piła #Dyktando500 #MistrzOrtografii #AdamSzejnfeld #Platforma Obywatelska