W dniu 26 lutego br. poseł Adam Szejnfeld spotkał się z Pawłem Węglarczykiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Młodzi Demokraci w Pile. Celem spotkania było omówienie działalności Stowarzyszenia i planów w tym zakresie na przyszłość oraz ustalenie zakresu współpracy między Platformą Obywatelską i Stowarzyszeniem Młodzi Demokraci w 2010 roku.
Poniżej zamieszczamy prezentację czterech ustalonych już przedsięwzięć, jakie zostaną podjęte w najbliższym czasie na terenie Piły:
1. Konkurs wiedzy o polskim parlamencie i wybitnych ludziach tworzących jego historię.
Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy na temat historii polskiego parlamentaryzmu, współczesnej roli, znaczenia i funkcjonowania Senatu i Sejmu, a także przybliżenia młodzieży postaci związanych z historią polskiego parlamentaryzmu. Wiedza zdobyta podczas konkursu ma sprzyjać wzrostowi świadomości społecznej i przybliżyć młodzieży mechanizmy funkcjonowania państwa i prawa. Konkurs odbywa się w formie testu i składa się z 3 etapów, tzn. szkolnego, miejskiego i wojewódzkiego. Zwycięzcy – laureaci finału – 5 osób, które uzyskają największą ilość punktów pojadą na bezpłatny wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Filipa Kaczmarka.
2. Konkurs pt.: “XX lecie odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. 20 lat samorządu w Pile.”
Ideą projektu jest dotarcie do jak najszerszej grupy docelowej z informacją o wyjątkowości roku 2010 jako roku, w którym dokonało się odrodzenie polskiego samorządu. Założeniem jest przeprowadzenie konkursu, prelekcji oraz debaty, który zaintryguje do zgłębienia historii Polski, szczególnie historii regionu, w którym żyją potencjalni odbiorcy i przyczyni się do wykształcenia postaw demokratycznych. Zadaniem ucznia jest przygotowanie prezentacji multimedialnej ilustrującej samorząd terytorialny w Pile (jak udało się go stworzyć, jak ewoluował, jak przedstawia się aktualnie). Uczestnicy musieliby dotrzeć do zdjęć, korespondencji, wydawnictw, nagrań audiowizualnych, które prawdopodobnie znajdują się w ich domach. W niektórych przypadkach koniecznym będzie też odwiedzenie archiwów. Poszukiwania sprzyjać będą rozmowom z bliskimi i poszerzaniu wiedzy historycznej uczestników. Propozycja połączenia konkursu o tematyce historycznej z nowoczesnym medium jest odpowiedzią na zainteresowania młodzieży, dla których forma przekazu multimedialnego jest prawdopodobnie najbliższą ich zainteresowaniom.
3. Zbiórka krwi
Akcja z powodzeniem prowadzona już w poprzednich latach ma być kontynuowana także i w bieżącym roku. Wpisuje się ona w potrzeby społeczeństwa oraz odpowiada na apel banków krwi. Termin: 6 marca 2010 roku, g. 9:00 do 15:00. Miejsce: ul. Śródmiejska 20/1, 64-920 Piła, deptak
4. Heppening z okazji Dnia Kobiet
Główną ideą jest przeprowadzenie akcji promującej wizerunek kobiety przedsiębiorczej, zaangażowanej w życie społeczne. Przede wszystkim kobiety aktywnej w polityce. Akcję ma być skierowana głownie do młodych kobiet i będzie przeprowadzona na terenie Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile przy bramie wjazdowej. Celem członków St.MD jest obdarowanie kwiatkiem studentek wchodzących na teren uczelni, które wypełnią ankietę dotyczące roli kobiet w życiu społeczno-publicznym oraz parytetach. Każda pani zostanie sfotografowana na tle baneru St.MD z wręczonym kwiatkiem. Zdjęcia stworzą kolekcję, która będzie dostępna dla uczestniczek.
Antoni Kolasa
Dyrektor Biura Posła Adama Szejnfelda