Ponad 130 projektów podejmowanych w Polsce w formule PPP, to dowód na to, że ustawa, jaka powstała w ubiegłym roku pod kierownictwem posła Adama Szejnfelda, wówczas wiceministra gospodarki, była potrzebna, działa i będzie w przyszłości przynosiła swoje dobre efekty – tak jednogłośnie uznali uczestnicy panelu na temat Partnerstwa Publiczno-Prawnego, jaki zorganizowano w ramach II Międzynarodowego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbył się w dniach 31 maja – 2 czerwca br. Gościem honorowym Kongresu był Marszałek Bronisław Komorowski, a patronem José Manuel Barroso – Przewodniczący Komisji Europejskiej.
Od stworzenia koncepcji poprzez przygotowanie projektu, przejście procedur związanych z pozwoleniami na budowę, operatami środowiskowymi, itd. aż do finalnego oddania do użytku obiektu, przy inwestycji realizowanej w tradycyjnej formule zajmuje w Polsce od dwóch do czerech (i więcej) lat. Długo więc trzeba czekać, aż przetnie się wstęgę na otwarciu dużej inwestycji. Jeszcze dłużej może to trwać na początku w formule PPP, bowiem wszyscy się dopiero jej uczą. To, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy jest już około setki projektów podejmowanych w nowej, wręcz rewolucyjnej jak na polskie warunki, formule partnerstwa publiczno-prawnego, i to w roku wyborów samorządowych, to naprawdę imponujące. Ich wartość oceniana jest na ok. 10 mld zł. – mówił zadowolony poseł Adam Szejnfeld, były sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Wtórowali mu pozostali uczestnicy panelu, m.in. Irena Herbst, prezes Centrum PPP. Panel prowadził pan Krzysztof Bień, z-ca redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna.
W ostatnim dniu Kongresu poseł Adam Szejnfeld wziął udział w jeszcze jednym panelu, tym razem poświeconym relacjom pomiędzy samorządem terytorialnym i samorządem gospodarczym. Dialog, zrozumienie i współpraca są elementem symbiozy, jaka łączy samorząd gospodarczy i terytorialny. Warto to podkreślić w dniach jubileuszu dwudziestolecia samorządnych gmina i dwudziestolecia przemian gospodarczych w Polsce. Żadna gmina, powiat, czy samorządowe województwo nie może się rozwijać bez dobrze funkcjonującego biznesu i odwrotnie, biznes nie może mieć dobrych wyników bez zrozumienia i wsparcia samorządu. Ta relacja jest dobra i z każdym rokiem się poprawia – mówił poseł Adam Szejnfeld na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami, jakie odbyło się w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Warto przypomnieć, iż Kongres oficjalnie otworzył Bronisław Komorowski, który w swoim wystąpieniu poruszył szereg spraw istotnych przede wszystkim z punktu widzenia polskiej gospodarki. Według Marszałka konieczne jest dalsze dążenie do obniżenia deficytu budżetowego oraz długu publicznego, na drodze kontynuacji reformy finansów publicznych. Ponadto zwracał uwagę na wielką rolę innowacji w rozwoju gospodarczym, gospodarki opartej na wiedzy, upatrując tutaj największych szans dla przyszłości polskiej ekonomii. Marszałek Komorowski odniósł się także do kwestii zmian w służbie zdrowia oraz wydłużenia wieku emerytalnego, co oceniał jako konieczne ze względu na problemy natury demograficznej, z którymi niewątpliwie przyjdzie się Polsce zmagać.
Podczas sesji inauguracyjnej swoje przemowy wygłosił także m.in. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który poruszył kwestie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na drugą połowę 2011 roku. W ocenie Przewodniczącego było to wydarzenie niezwykle ważne dla Polski, dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Janusz Lewandowski, Komisarz ds. Budżetu w Komisji Europejskiej zwrócił natomiast uwagę na problemy demograficzne, z jakimi boryka się i będzie się borykać w przyszłości Polska i Europa. Mimo, że obecna sytuacja ekonomiczno – fiskalna nie skłania do rozważań nad rozwiązaniem tego problemu, jest on jak najbardziej realny i niebezpieczny dla przyszłej stabilności finansów Europy.
****
II Europejski Kongres Gospodarczy
- syntetyczne informacje
• II Europejski Kongres Gospodarczy był największą imprezą biznesową w naszej części Europy, świadczą o tym niektóre liczby: 4000 uczestników, blisko 700 prelegentów oraz kilkadziesiąt sesji i debat panelowych, wielkie zainteresowanie krajowych i europejskich mediów.
• II Europejski Kongres Gospodarczy odbył się pod patronatem José Manuela Barroso – Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Głównym gościem Kongresu był Pan Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP, wykonujący obowiązki Prezydenta RP. Nad merytorycznym i organizacyjnym kształtem Kongresu czuwał Komitet Organizacyjny – Rada Patronacka pod honorowym przewodnictwem Pana Jerzego Buzka – Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
• Organizatorem Kongresu jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości S.A. wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl. Współorganizatorzy to Województwo Śląskie, Urząd Miasta Katowice, Górnośląski Związek Metropolitalny.
• Wśród partnerów medialnych byli: TVN24, TVN CNBC, Dziennik Gazeta Prawna, Onet.pl, Wyborcza.biz, Wprost, Polskie Radio Program 1.
• W dniu 31 maja 2010 odbyły się m.in. następujące sesje i spotkania:
- Nowy ład gospodarczy, konsekwencje kryzysu finansowego w Europie i na świecie,
- Polityka energetyczna, Pakiet energetyczno-klimatyczny
- Wręczenie Kryształowej Brukselki – nagrody Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej,
- Parki przemysłowe, parki naukowo-technologiczne – perspektywy rozwoju,
- System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa,
• W dniu 1 czerwca 2010 odbyły się m.in. następujące sesje:
- Finanse/Ekonomia – Rynki finansowe po kryzysie (9.00-11.30)
- Instytuty badawcze na rzecz gospodarki i innowacyjności
- Finanse samorządów – Miasta a kryzys
- Strategie polskiego rządu dla sektora paliwowo-energetycznego.
- Rozwój infrastruktury sportowej i zarządzanie obiektami sportowymi po UEFA EURO 2012,
- Infrastruktura i transport. Autostrady, drogi,
- Kapitał dla małych i średnich przedsiębiorstw. Inwestycje w MSP.
- Gospodarka i społeczeństwo oparte na wiedzy,
• W dniu 2 czerwca odbyły się m.in. następujące sesje:
- Atrakcyjność inwestycyjna regionu Europy Środkowowschodniej
- Euro w Europie, euro w Polsce,
- Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne,
- Partnerstwo publiczno-prywatne,
- Finanse samorządów – warsztaty finansistów i samorządowców,
- Priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej,
- Fundusze Unii Europejskiej. Strategia UE 2020,
- Samorząd terytorialny i samorząd gospodarczy w partnerstwie dla rozwoju regionów.
Informacje dodatkowe:
• Poprzedni Europejski Kongres Gospodarczy 2009, stał się jedną z największych imprez biznesowych organizowanych w Europie Środkowej. Kongres zgromadził ponad 3000 gości z Polski, Europy i świata.
• Tematyka tegorocznej edycji Kongresu objęła analizę najważniejszych problemów globalnej gospodarki, a w szczególności ekonomiczne i cywilizacyjne wyzwania stojące przed Europą i Polską. Nowy ład instytucjonalny i polityczny, priorytety polityki gospodarczej Unii Europejskiej to tematy otwierające obrady. O zagadnieniach walki ze zmianami klimatycznymi uczestnicy Kongresu dyskutowali w aspekcie ich wpływu na konkurencyjność gospodarki i rozwój technologiczny.
• Wśród ścieżek tematycznych dyskutowane były: kwestie innowacyjności i współpracy nauki z przemysłem, tworzenie nowoczesnej infrastruktury transportowej, finansowanie inwestycji tematy społeczno-gospodarcze, takich jak: prorozwojowa rola samorządów, atrakcyjność inwestycyjna regionów czy funkcjonowanie metropolii europejskich.
• Grono uczestników stanowili: politycy, ekonomiści, samorządowcy, przedstawiciele biznesu (z Polski i zagranicy), przedstawiciele mediów, przedstawiciele nauki. Wśród najważniejszych gości, którzy potwierdzili udział w kongresie, było 8 ministrów i 15 wiceministrów, głównie z resortów gospodarczych. Byli też przedstawiciele rządów Czech i Słowacji. Inauguracyjne wystąpienie wygłosił Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu wykonujący obowiązki Prezydenta RP, a także honorowy szef rady patronackiej kongresu, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Podczas inauguracyjnej sesji 14 kwietnia wystąpił też: unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, wicepremier Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski i b. prezes NBP Leszek Balcerowicz.
Antoni Kolasa
Dyrektor Biura Poleskiego Posła Adama Szejnfeld
To rewolucja tu w Polsce wtak waznym roku wyborow nie tylko prezydenckich, ale samorzadowych.Gratulace!!!!!POlska blizej i blizej swiata modernistycznego. Brawo. Basia.