Precyzyjne określenie zadań organów nadzoru rynku oraz zapewnienie ministrowi gospodarki skutecznego nadzoru nad Polskim Centrum Akredytacji (PCA) to najważniejsze zmiany projektu ustawy o systemie oceny zgodności. Dokument powstal pod kierownictwem Adama Szejnfelda, wiceministra Gospodarki i został przyjęty przez Kierownictwo MG w dniu 1 lipca br., które skierowało projekt do uzgodnień międzyresortowych.
Projekt nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności ma dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczącego wymagań w zakresie akredytacji i nadzoru rynku.
W przygotowanym w MG projekcie bardziej precyzyjnie określono przepisy dotyczące wprowadzania wyrobów do obrotu, jak i zasad ich kontroli. Ponadto projekt nakłada obowiązek powiadamiania Komisji Europejskiej o produktach, które stwarzają poważne zagrożenie. Wykorzystywany będzie do tego elektroniczny system szybkiego reagowania RAPEX.
Dokument zobowiązuje także organy nadzoru rynku do współpracy z organami celnymi oraz innymi jednostkami kontrolnymi zarówno w kraju, jak i zagranicą, a także z podmiotami gospodarczymi.
Projekt stanowi także realizację wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczących funkcjonowania PCA w latach 2005-2007. Ustawa przyznaje ministrowi gospodarki, w ramach sprawowanego nadzoru, uprawnienia do zatwierdzania planów finansowych oraz sprawozdań PCA. Dzięki dostępowi do aktualnych informacji, szef resortu może przekazać wymagane przez Komisję Europejską dane o zakresie działania krajowej jednostki akredytacyjnej.
***
Ustawa o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności będzie dostosowana do przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającego wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 339/93, które będą obowiązywać w całej UE od 1 stycznia 2010 r.