Z opublikowanego badania GE Global Innovation Barometer wynika, że Polska jest mało innowacyjnym krajem, a warto zaznaczyć, iż badaniu udział wzięło 2.800 dyrektorów wyższego szczebla z 22 krajów. Wyniki badania wskazują na mały stopień wdrażania i stosowania innowacyjnych technologii oraz rozwiązań, szczególnie w polskiej gospodarce. W związku z tym poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji ds. Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wystosował zapytanie poselskie do Ministra Gospodarki.
W swoim zapytaniu, poseł Szejnfeld pisze: W dzisiejszych czas nowoczesnego świata rozwój gospodarki każdego kraju zależy w dużej mierze od jej innowacyjności. To właśnie nowe techniki i technologie, współpraca przedsiębiorców z naukowcami oraz innowacyjne pomysły na rozwój są silnikiem napędowym każdego sektora gospodarki. Jeżeli ich brakuje, lub są one niedostatecznie rozwinięte, kraj staje się mniej atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów i traci pozycję w międzynarodowej rywalizacji o wysoki poziom rozwoju. Nie inaczej jest w przypadku Polski. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom mamy szansę stać się atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów, ale i aktywnym graczem na rynkach międzynarodowych.
Z przeprowadzonego badania wynika, że dla prawie 90% polskich respondentów GE Global Innovation Barometer, innowacyjność jest główną dźwignią tworzenia bardziej konkurencyjnej gospodarki, a 81% badanych uważa, że jest to najlepszy sposób na tworzenie nowych miejsc pracy. Natomiast aż 98% polskich respondentów uważa innowacje za dobry sposób prowadzenia gospodarki ekologicznej. Badanie wskazało też, że młodzi ludzie w Polsce są bardzo otwarci na innowacje, a opinia publiczna rozumie ich wagę. To bardzo dobry kapitał początkowy i znakomity fundament budowania postaw innowacyjnych w społeczeństwie. Poprawiła się u nas ostatnio także współpraca przedsiębiorców i inwestorów z uczelniami. Powinno nas także cieszyć to, że coraz większym zainteresowaniem w tym zakresie cieszy się również Partnerstwo Publiczno-Prywatne.
W związku tym poseł Adam Szejnfeld pyta Ministra Gospodarki, jaką politykę zamierza prowadzić jego resort oraz rząd na rzecz zwiększenia poziomu innowacyjności Polski i tym samym poprawienia pozycji naszego kraju w tym i innych rankingach? Oczywiście nie chodzi tylko o statystyczne miejsca w rankingach, lecz przede wszystkim o faktyczne tworzenie podstaw do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki wobec innych krajów.
Szymon Galikowski
asystent posła Adama Szejnfelda