Parlament Europejski przyjął dziś stanowisko w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności, w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE 2021-2027. – Europejski Korpus Solidarności, nazywany potocznie „małym Erasmusem”, to bardzo ważny program upowszechniający szczytne idee i wartości naszej cywilizacji, ale też bardzo potrzebny w sensie praktycznym, bowiem stwarza równe szanse na samorealizację ludzi w wolontariacie oraz podnoszenie ich kompetencji zawodowych. Cieszę się więc, że Parlament Europejski tak jednoznacznie wsparł tę inicjatywę. – powiedział europoseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rozwoju, który z ramienia Europejskiej Partii Ludowej koordynował prace nad opinią do rozporządzenia ustanawiającego program Europejski Korpus Solidarności.
Europejski Korpus Solidarności to projekt nie tylko wspaniały ze względu na swoją ideę i cele, ale także z względu na swoje walory moralne, etyczne, humanitarne, charytatywne i w końcu edukacyjne oraz integracyjne. Popieram go z całego serca - mówił w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europoseł z wielkopolski, A dam Szejnfeld.
Korpus nie jest nowym pomysłem, bo został zainaugurowany 7 grudnia 2016 r., ale w obecnej formule ma działać tylko do końca 2020 roku. W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska opublikowała bowiem propozycję legislacyjną dotyczącą zmian w celach i zasadach działania Europejskiego Korpusu Solidarności, dostosowując działania programu do cyklu Wieloletnich Ram Finansowych. Program ten będzie teraz dysponował odrębnym budżetem we własnej linii budżetowej, a jego zakres zostanie rozszerzony o działania wspierające operacje pomocy humanitarnej, obecnie realizowane w ramach tzw. Inicjatywy Wolontariusze pomocy UE (ang. EU Aid Volunteers). Całkowity budżet dostępny na wdrożenie Europejskiego Korpusu Solidarności ma wynieść 1,3 mld EUR w okresie lat 2021–2027.
- Program Europejski Korpus Solidarności po 2020 roku, dzięki włączeniu do jego ram działań z zakresu pomocy humanitarnej w państwach trzecich, będzie stanowił punkt dostępu do wysokiej jakości wolontariatu i praktyk zawodowych. Będzie to korzystne nie tylko dla uczestników, ale także wesprze organy krajowe i lokalne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa oraz miejscową ludność w ich staraniach, mających na celu sprostanie rozmaitym wyzwaniom i kryzysom - podkreśla eurodeputowany z Wielkopolski.
Członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności mogą uczestniczyć w projektach z zakresu wolontariatu bądź z zakresu rozwoju zawodowego (tj. praktyki, trening, przyuczenie do zawodu lub praca zawodowa) przez okres od 2 do 12 miesięcy. Mogą zaangażować się w wiele różnych działań w obszarach takich jak: edukacja, ochrona zdrowia, integracja społeczna, pomoc przy dystrybucji żywności, budowa schronisk, przyjmowanie, wspieranie i integracja imigrantów i uchodźców, ochrona środowiska naturalnego lub zapobieganie klęskom żywiołowym. Osoby biorące udział w projektach muszą mieć co najmniej 18 lat.
- Niestety, do tej pory Europejski Korpus Solidarności, nie cieszył się oczekiwanym zainteresowaniem. Z pewnością jednym z powodów był brak wiedzy na jego temat i odpowiedniej promocji wśród grup docelowych. Konieczne jest zatem wykorzystanie wszelkich możliwych narzędzi udostępniania o nim informacji, aby nowe pokolenia były bardziej zaangażowane w budowanie stabilnej, tolerancyjnej, wyrozumiałej i solidarnej Europy – podsumowuje europoseł Szejnfeld.
Dzisiejsze pozytywne rozstrzygnięcie w Parlamencie Europejskim oznacza, iż będą mogły rozpocząć się rozmowy trójstronne z Komisją Europejską i Radą UE, które określą finalny kształt i szczegóły rozporządzenia. Ponowne głosowanie na forum PE, zatwierdzające wyniki tych ustaleń, będzie miało miejsce już w następnej kadencji Parlamentu Europejskiego.
Strona Europejskiego Korpusu Solidarności:
https://europa.eu/youth/solidarity_en
Joanna Jeżyk
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg
www.facebook.com/PoselSzejnfeld
#EuropejskiKorpusSolidarności #ESC #Solidarność #Wolontariat #Praktyki #PomocHumanitarna #Rozwój #PomocRozwojowa #Przyszłość #Europa #Afryka #Azja #AmerykaŁacińska #PE #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #Bruksela #KomisjaEuropejska #EPP #EPL #AdamSzejnfeld