Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld krytycznie o wspólnym rynku

Redaktor admin on 26 Styczeń, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła dzisiaj sprawozdanie dotyczące Zarządzania Jednolitym Rynkiem w ramach Europejskiego Semestru. Rolę posła sprawozdawcy do tego dokumentu pełni z ramienia Grupy EPL poseł Adam Szejnfeld. – Jeżeli są problemy na wspólnym rynku europejskim, to musimy o tym mówić otwarcie, bez szukania okrągłych słów, żeby nikogo nie urażać. Mnożące się protekcjonizmy wprowadzane przez kolejne państwa członkowskie, aby chronić własne rynki, muszą być nazwane po imieniu i zwalczane z pełną stanowczością - podkreślił eurodeputowany, podsumowując rezultaty kilkumiesięcznych prac Komisji IMCO nad sprawozdaniem.

W przyjętym dokumencie znalazły się zaproponowane przez eurodeputowanego zapisy dotyczące m.in. deregulacji rynków i warunków prowadzenia działalności gospodarczej, wzmocnienie pozycji małych i średnich przedsiębiorstw, w tym start-upów, jak również uwolnienia przedsiębiorczej energii, co ma szczególnie znaczenie dla tworzenia nowych i trwałych miejsc pracy w Europie. Na wniosek posła Adama Szejnfelda w raporcie podkreślono także znaczenie rozwoju i upowszechniania w państwach członkowskich e-administracji jako instrumentu ułatwiającego prowadzenie działalności gospodarczej na jednolitym rynku.

- Bardzo się cieszę, że Komisja IMCO zdecydowanie poparła również moją propozycję wykreślenia z projektu sprawozdania zapisów dotyczących Krajowych Rad ds. Konkurencyjności, których utworzenie w każdym państwie członkowskim zaproponowała niedawno Komisja Europejska. To kolejny przykład tego, że w wielu krajach, ale także w Brukseli, panuje przekonanie, że rozwiązaniem każdego problemu może być tworzenie nowych instytucji, mimo że określone zadania wystarczająco efektywnie mogłyby realizować już te istniejące. Powinniśmy bezwzględnie przeciwstawić się takim tendencjom – zaznaczył poseł Szejnfeld po głosowaniu.

W sprawozdaniu znalazło się za to wyraźne wezwanie do Komisji Europejskiej o wyciąganie przewidzianych traktatami konsekwencji wobec państw niestosujących się do zasad i przepisów UE.

- Europa konkuruje dzisiaj z takimi globalnymi potęgami gospodarczymi, jak Stany Zjednoczone, Chiny, czy Indie. Są to rynki wewnętrznie spójne. Nie można jednak tego powiedzieć o rynku europejskim, który nadal pozostaje sfragmentowany. Niestety, problemem jest prawidłowe wdrażanie aktów prawnych przez poszczególne państwa członkowskie. W ten sposób tracimy szansę na zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki w skali globalnej – podkreślił eurodeputowany.

Sprawozdanie dotyczące Zarządzania Jednolitym Rynkiem w ramach Europejskiego Semestru zostanie poddane pod głosowanie Parlamentu Europejskiego najprawdopodobniej w lutym br.

***

Europejski Semestr to procedura, w ramach której państwa członkowskie Unii Europejskiej koordynują prowadzone przez siebie polityki gospodarcze i budżetowe. Jego wprowadzenie to jeden z elementów całościowej reformy Unii Gospodarczo-Walutowej w następstwie kryzysu gospodarczego, finansowego i zadłużeniowego, który dotknął Europę w ostatnich latach. Najważniejsza część procedury przypada na pierwszych 6 miesięcy roku, stąd nazwa „semestr”.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)