Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld: NIE dla klauzuli Molière’a

Redaktor admin on 23 Marzec, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Wdrażane ostatnio we Francji rozwiązania prawne coraz częściej wydają się być nieuzasadnione, nieproporcjonalne i dyskryminujące, ale przede wszystkim niezgodne z zasadami wspólnego rynku UE. Nie można mówić z jednej strony o potrzebie zacieśniania współpracy między państwami członkowskimi UE, a z drugiej forsować przepisy utrudniające przedsiębiorcom z pozostałych krajów funkcjonowanie na francuskim rynku – uważa poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, który zwrócił się do Komisji Europejskiej z interwencją w sprawie dyskryminacji wykonawców z Polski i z innych państw członkowskich w zamówieniach publicznych we Francji.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych wyraźnie wskazuje, iż kryteria udzielenia zamówienia lub warunki jego realizacji nie mogą być sformułowane w taki sposób, iż pośrednio lub bezpośrednio dyskryminowałyby wykonawców z innych państw członkowskich.

- Tymczasem coraz większa liczba francuskich regionów wprowadza przepisy ograniczające rynek zamówień publicznych jedynie dla firm francuskich. Jednym z ostatnio stosowanych przejawów partykularnego zamykania rynku jest wymaganie od pracowników przedsiębiorstw realizujących projekty finansowane ze środków publicznych biegłej znajomości języka francuskiego. Tzw. klauzula Molière’a obowiązuje już m.in. w stołecznym regionie Francji Île-de-France, Hauts-de-France Owernia-Rodan-Alpy, a przedstawiciele kolejnych opowiadają się za jej wdrożeniem – zaznaczył eurodeputowany z Wielkopolski.

W swoim wystąpieniu do Komisji Europejskiej europoseł Szejnfeld zapytał kiedy i jakie działania zamierza podjąć KE w celu wyeliminowania zagrażających prawu i zasadom UE praktyk we Francji, w tym stosowania tzw. klauzuli Molière’a. – Trudno oprzeć się bowiem wrażeniu, iż podstawowym celem takich działań jest faworyzowanie firm lokalnych kosztem przedsiębiorstw zatrudniających pracowników z pozostałych państw 27 UE lub delegujących pracowników do Francji. To kolejny cios w podstawowe zasady Jednolitego Rynku Europejskiego, w szczególności swobodę świadczenia usług – podsumowuje poseł Szejnfeld.

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)