Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld o bezpieczeństwie energetycznym

Redaktor admin on 21 Styczeń, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld został wybrany, z ramienia Grupy Europejskiej Partii Ludowej, jednym ze sprawozdawców ws. Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego: - Nieprzewidywalność działań Rosji, a także niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie zmusza nas do poważnego zastanowienia się, w jaki sposób zapewnić Europie, w tym także Polsce, bezpieczeństwo energetyczne. Bardzo się cieszę, że będę mógł aktywnie włączyć się w działania prowadzone na poziomie europejskim w tej bardzo ważnej kwestii. – powiedział eurodeputowany z Wielkopolski. Nie mam jednak wątpliwości, iż czeka nas bardzo trudne zadanie. Stanowiska poszczególnych państw członkowskich, jak i grup politycznych w sprawie przyszłości energetycznej Europy są bardzo różne. – mówi Szejnfeld.

Projekt Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego został zaprezentowany przez Komisję Europejską 28 maja 2014 r. Jej celem jest uwzględnienie obecnej sytuacji geopolitycznej w tworzeniu długofalowej polityki energetycznej Unii Europejskiej. Zakłada ona w szczególności zmniejszenie uzależnienia Europy od importu energii. Obecnie państwa członkowskie UE importują ponad  50 % zużywanej energii. Co więcej, np. 1/5 państw członkowskich całkowicie polega w dostawach gazu na jednym zewnętrznym dostawcy – Rosji. Wydarzenia ostatnich miesięcy wzbudziły w pełni uzasadnione obawy o gwarancje nieprzerwanych dostaw energii oraz stabilności cen.

Zdaniem Komisji Europejskiej Unia Europejska powinna dążyć do podniesienia własnej efektywności energetycznej i lepszego wykorzystywania posiadanych zasobów, a także do utworzenia wewnętrznego rynku energii, m.in. poprzez inwestycje w brakujące połączenia infrastrukturalne między państwami członkowskimi, dzięki czemu będzie możliwe wsparcie tych krajów, które w przypadku braku ciągłości dostaw energii znajdą się w najbardziej niekorzystnej sytuacji.

Projekt przygotowany przez Komisję Europejską jest obecnie opiniowany przez kilka komisji Parlamentu Europejskiego, m.in. Komisję Handlu Międzynarodowego, w ramach której funkcję sprawozdawcy z ramienia Grupy EPL pełnić będzie poseł Szejnfeld.

Joanna Jeżyk

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)