Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld o Europejskim Semestrze w PE

Redaktor admin on 11 Listopad, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Kryzys, który dotknął w ostatnich latach Europę nie powinien się potworzyć. Miał on charakter finansowy i gospodarczy, doprowadzając państwa członkowskie do nadmiernego zadłużenia. W efekcie zostały wprowadzone nowe mechanizmy ochronne, jak reforma Unii Gospodarczo-Walutowej, Dwupak, Sześciopak i wprowadzenie Semestru Europejskiego, jako unijnego kalendarza kształtowania polityki gospodarczej – powiedział w Parlamencie Europejskim poseł Adam Szejnfeld. Poseł Szejnfeld, pełniący funkcję sprawozdawcy raportu na temat Zarządzania Jednolitym Rynkiem w ramach Europejskiego Semestru na rok 2016, z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, wziął udział w debacie na ten temat podczas posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE.

- Semestr europejski składa się z trzech filarów: pobudzenie inwestycji, reform strukturalnych i zwiększenia odpowiedzialności budżetowej. Ponadto, od przyszłego roku wprowadzony będzie nowy element, czyli zatrudnienie i sprawy społeczne. Wydaje mi się jednak, że brakuje w tym katalogu celów związanych z rozwojem i wzmocnieniem Jednolitego Rynku Europejskiego, co jest kluczowym czynnikiem pobudzenia wzrostu gospodarczego w Europie, a więc i tworzenia nowych miejsc pracy. Niestety, Komisja Europejska publikując Roczną Analizę Wzrostu Gospodarczego nie zawarła informacji na temat stanu integracji Jednolitego Rynku – krytycznie podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.

Ponadto w swoim wystąpieniu, poseł Szejnfeld zaznaczył, że zwiększenie konkurencyjności prowadzi do wzrostu jakości produktów i usług przy jednoczesnym spadku ich cen. – Proces ten służy rozwojowi gospodarczemu, ale także konsumentom. Dlatego też w mojej ocenie ważna jest przede wszystkim deregulacja rynków i warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Po drugie konieczne jest wzmocnienie pozycji małych i średnich przedsiębiorstw oraz uwolnienie przedsiębiorczej energii, po trzecie natomiast ograniczenie monopoli i podmiotów dominujących na rynku oraz zwiększenie swobody przepływu towarów i usług, przy jednoczesnym wzmocnieniu priorytetu dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Wszystko to powinno iść w parze z cyfryzacją życia, tak w administracji publicznej jak i w gospodarce.

Podsumowując swoje wystąpienie europoseł Adam Szejnfeld, zasygnalizował, iż komisja IMCO powinna w przygotowywanej opinii podkreślić wagę Jednolitego Rynku Europejskiego oraz konieczność uwzględnienia tego filaru, jako jednego z priorytetów Europejskiego Semestru.

***

Europejski semestr to procedura, podczas której koordynuje się politykę gospodarczą i budżetową w Unii Europejskiej. Jego wprowadzenie to jeden z elementów całościowej reformy Unii Gospodarczo-Walutowej w następstwie kryzysu gospodarczego, finansowego i zadłużeniowego, który dotknął Europę. Najważniejsza część procedury przypada na pierwszych 6 miesięcy roku, stąd nazwa „semestr”.

Podczas europejskiego semestru państwa członkowskie dopasowują swoją politykę budżetową i gospodarczą do celów i zasad ustalonych na szczeblu UE.

Podczas europejskiego semestru koordynuje się 3 działy polityki gospodarczej:

  • reformy strukturalne, służące promowaniu wzrostu i zatrudnienia zgodnie ze strategią „Europa 2020”
  • politykę budżetową, służącą zapewnieniu stabilności finansów publicznych zgodnie z paktem stabilności i wzrostu
  • zapobieganie nadmiernym zakłóceniom równowagi makroekonomicznej.

Więcej informacji:

http://www.consilium.europa.eu/pl/policies/european-semester/

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)