Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld o upadłości

Redaktor admin on 24 Październik, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld był pierwszym ministrem w Polsce, który podjął się trudnego tematu związanego z upadłością konsumencką. Ustawę poruszająca te problematykę zawierał „Pakiet Szejnfelda”, zawierający ok. 40 ustaw regulujących spraw podatników, przedsiębiorców i konsumentów. Dlatego też poseł został zaproszony do udziału w konferencji pt. „Upadłość konsumencka czy upadek konsumenta?”, która odbyła się 19 października br. w Pile. Zebrani eksperci podziękowali posłowi Szejnfeldowi za to, że zauważył brak możliwości upadłości konsumenckiej i wprowadził do prawa polskiego takie rozwiązanie.

Ustawa o upadłości konsumenckiej była częścią składową „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, zwanego „Pakietem Szejnfelda”. Została uchwalona 5 grudnia 2008 roku, a weszła w życie 31 marca 2009r. Ustawa znowelizowała Prawo upadłościowe i naprawcze. Od tej chwili upadłość mogą ogłaszać konsumenci, czyli osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. O ogłoszeniu upadłości decyduje sąd rejonowy na wniosek dłużnika. Ogłoszenie upadłości jest możliwe raz na 10 lat z przyczyn nadzwyczajnych i niezależnych od dłużnika (np. choroba, wypadek, utrata pracy). Obowiązkiem konsumenta – dłużnika jest ujawnienie wobec powołanego przez sąd syndyka całego swojego majątku.

Obecna ustawa o upadłości konsumenckiej jest kompromisem pomiędzy zwolennikami całkowitej i nieograniczonej możliwości przeprowadzania procesu upadłości wobec każdego a upadłości konsumenckiej mocno ograniczonej rygorami prawa. Ponadto, rozwiązanie to musi widzieć nie tylko problem dłużnika, ale i wierzyciela, któremu nie zwrócono na czas lub w całości jego należności. Dzisiaj, po kilku latach jej obowiązywania, przyszedł czas na analizę skutków jej działania i ewentualne zmiany. Jestem zwolennikiem uregulowania kilku zasadniczych dla konsumentów spraw inaczej, niż jest to przewidziane w obecnie obowiązujących normach. Myślę, że niebawem zaczną się prace w Sejmie na tymi zmianami – powiedział poseł Adam Szejnfeld.

Będzie trzeba na przykład określić, jakie rodzaje zobowiązań nie będą powodowały sankcji w postaci odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości, trzeba też określić, jaki organ i w jakich okolicznościach jest uprawniony do wyrażenia zgody na dokonanie przez „upadłego” czynności przekraczających zwykły zarząd. Należy również stworzyć możliwość ogłoszenia upadłości dla osób, które straciły pracę z winy pracodawcy oraz wprowadzić formę porozumienia się dłużnika z wierzycielami jeszcze zanim dojdzie do włączenia do masy upadłościowej lokalu mieszkalnego – wymieniał potencjalne przykłady zmian poseł Szejnfeld. Oczywiście, niezależnie od zmian prawny, ważna jest także prewencja oraz edukacja, która zwiększy świadomość ekonomiczną i prawną społeczeństwa – powiedział poseł Adam Szejnfeld

Zaproszeni prelegenci poruszyli m.in. problematykę ludzi pokrzywdzonych przez system bankowy i prawny oraz konieczność działań i zmian legislacyjnych na rzecz przeciwdziałania lichwiarstwu. Omówiono także zagadnienia i problemy związane z egzekucją komorniczą. Ponadto podczas konferencji przedstawiono również założenia międzyresortowej grupy odnośnie nowelizacji ustawy o upadłości konsumenckie, który przewiduje m.in. powstanie oddzielnej ustawy dotyczącej upadłości konsumenta.

Konferencja podsumowała również projekt MOPS w Pile, realizowany we współpracy Akcji Humanitarnej „Życie”, pod nazwą „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)