Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld pyta w Brukseli

Redaktor admin on 24 Lipiec, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Unijna Dyrektywa Usługowa ma niezwykle ważne znaczenie dla wzmacniania Jednolitego Rynku Europejskiego. Daje ona przedsiębiorstwom możliwość świadczenia usług w innych państwach. Implementacja dyrektywy usługowej napotyka jednak problemy w wielu krajach. I nie chodzi jedynie o zmianę obowiązującego prawa. Mam tutaj na myśli także praktyczne rozwiązania, które mogą czasami stanowić przeszkodę nie do pokonania dla przedsiębiorców. W takiej sytuacji nie można w żaden sposób mówić o prawidłowej transpozycji prawa unijnego. Ponadto, nieprzestrzeganie przepisów Dyrektywy Usługowej zakłóca uczciwą konkurencję, co jest szkodliwe, i dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych firm, ale i dla konsumentów – uważa poseł Szejnfeld, dlatego zwrócił się w tej sprawie z pytaniem do Jonathana Faulla, dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług (DG MARKT) Komisji Europejskiej.

Poseł Szejnfeld zapytał dyrektora Jonathana Faulla, dlaczego w tak wielu państwach dyrektywa usługowa nadal nie została poprawnie implementowana i jakie środki podejmie Komisja Europejska, aby poprawić tę sytuacją? Zastrzegł, że Dyrektywa w jego ocenie wymaga przeglądu, ale przede wszystkim proces jej implementacji. Oświadczył, iż będzie zabiegał, aby Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji Parlamentu Europejskiego zajęła się tym tematem.

Dyrektor Faull, zaproszony na posiedzenie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego, zgodził się z eurodeputowanym z Wielkopolski i przyznał, że stopień transpozycji dyrektywy usługowej nadal w wielu krajach nadal nie jest zadowalający.

Dodał również, że DG MARKT, przeprowadziła badania, z których wynika, że do najważniejszych przyczyn opóźnionej lub niewłaściwej implementacji dyrektywy usługowej należą: (a) poziom skomplikowania prawa unijnego; (b) fakt, że za implementację dyrektywy odpowiadają w niektórych państwach nie tylko władze krajowe, ale również regionalne; (c) świadome opóźnianie wdrażania dyrektywy przez te państwa, które uważają, że zmiana przepisów niekoniecznie przełoży się na tworzenie u nich nowych miejsc pracy.

Poseł Szejnfeld, były wiceminister gospodarki w polskim, podkreślił, że nadzór nad poprawnym i całościowym wdrożeniem dyrektywy usługowej będzie jednym z priorytetów Parlamentu Europejskiego. Jeżeli zaś okaże się, że tempo liberalizacji unijnego sektora usług jest nadal niezadowalające, Parlament może zwrócić się do Komisji o przedstawienie nowej propozycji legislacyjnej w tym zakresie.

***

Szef DG MARKT został zaproszony na posiedzenie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów IMCO Parlamentu Europejskiego, aby odpowiedzieć na pytania eurodeputowanych dotyczące implementacji unijnego prawa w poszczególnych państwach członkowskich. Dyskusje eurodeputowanych z przedstawicielami Komisji Europejskiej służą ocenie dorobku odchodzącej Komisji Europejskiej oraz przygotowaniu przesłuchań kandydatów na komisarzy, które będą miały miejsce na przełomie września i października br.

Więcej informacji nt. dyrektywy usługowej można znaleźć pod poniższym linkiem.

Pełen tekst: Dyrektywa 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotycząca usług na rynku wewnętrznym [Dz.U. L 376 z 27.12.2006]

Streszczenie prawodawstwa UE: Dyrektywa usługowa

Mateusz Grzelczyk

asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)