Cystersi, to założyciele i ojcowie Wągrowca, a Jakub Apostoł jest jego patronem. W dniu 25 lipca odbywają się więc doroczne imieniny miasta. Tradycją jest już od lat, że w tym dniu zasłużeni dla miasta otrzymują honorowe obywatelstwo lub honorowe nagrody i statuetki św. Jakuba Apostoła. Także w tym dniu wszyscy mieszkańcy Wągrowca, którym nadano imię Jakuba, a kończą w danym roku osiemnaście lat, zostają zaproszeni na uroczystą sesję, na której rajcy składają im życzenia i wręczają upominki od władz miasta. Gościem tegorocznych uroczystości był Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
To przesympatyczna, ale i ważna uroczystość. Dziękowanie zasłużonym za ich wkład w rozwój miasta i Ziemi Wągrowieckiej, a zarazem pokazywanie młodym obywatelom Wągrowca wzorów do naśladowania, podpowiadanie im, jaką drogą winni iść, by i oni zostawili po sobie ślad dla potomnych, to piękne, pouczające i mądre działanie władz samorządowych – mówił w swoim wystąpieniu Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, a zarazem poseł Ziemi Wielkopolskiej.
Honorowe obywatelstwo miasta Wągrowca przyznano panu prof. Andrzejowi Sylwestrowi Zielińskiemu, byłemu sekretarzowi stanu i ministrowi kultury, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, który wywodzi się z Wągrowca i wiele dla miasta swoich rodziców i swojej młodości uczynił.
Honorowe nagrody miasta i statuetki św. Jakuba Apostoła, patrona Wągrowca otrzymali:
1. w dziedzinie gospodarka – Wagrowieckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych sp. z o.o.
2. w dziedzinie nauki, kultury i sztuki oraz kultury fizycznej – pani Emilia Molentowska i pan Jerzy Mianowski.
3. w dziedzinie działalności społecznej – pan Jerzy Kasprzak.
Przy okazji wizyty ministra Adama Szejnfelda w Wągrowcu, działacze gospodarczy Ziemi Wągrowieckiej poinformowali ministra Szejnfelda o powołaniu do życia Wielkopolskiej Grupy Gospodarczej z siedzibą w Wągrowcu, jako organizacji zrzeszającej miejscowych przedsiębiorców. Jednocześnie zaprosili ministra na swoje najbliższe zebranie organizacyjne.
***
Św. Jakub Apostoł był powołany przez Jezusa, razem ze swoim bratem Janem, jako jedni z pierwszych uczniów. Byli rybakami znad Jeziora Tyberiadzkiego. Jakuba, który później został pierwszym biskupem Jerozolimy, stracono w roku 44 poprzez ścięcie. To spowodowało, że został drugim po św. Szczepanie, męczennikiem Kościoła. Św. Jakub jest patronem Hiszpanii i Portugalii, ale także patronuje szpitalom i hospicjom. W 2008r. Wągrowiec został włączony do Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba, a poprzez to do Europejskiego Szlaku św. Jakuba.