Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld w Brukseli o deregulacji zawodów

Redaktor admin on 13 Październik, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- W mojej ocenie należałoby w zdecydowany sposób zmniejszyć regulację  wolnych zawodów, a w przypadkach wielu profesji znieść ją zupełnie. Niestety, na ogół silne lobby korporacji w poszczególnych zawodach wywiera ogromny i skuteczny wpływ na polityków w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej, skutkiem czego niewiele w zakresie deregulacji w Europie się dzieje - uważa poseł Adam Szejnfeld, który w trakcie posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, przedstawił swoje uwagi do projektu unijnej dyrektywy w sprawie wolnych zawodów.

W styczniu 2017 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie oceny proporcjonalności krajowych przepisów dotyczących usług świadczonych w ramach wolnych zawodów. Zarówno regulacja, jak i deregulacja zawodów pozostaje w kompetencjach poszczególnych państw członkowskich. Zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami, każdy kraj musi udowodnić, że krajowe przepisy dotyczące wykonywania zawodów są niezbędne i wyważone. Aby zapewnić większą spójność, Komisja Europejska zaproponowała usprawnienie sposobu przeprowadzania przez państwa członkowskie kompleksowego testu proporcjonalności regulacji.

- Niestety, zgodnie z propozycją Komisji testy proporcjonalności miałyby zastosowanie wyłącznie w przypadku wprowadzania nowych lub zmiany już obowiązujących przepisów ograniczających dostęp do zawodów. To absolutnie za mało! W państwach Unii Europejskiej istnieje nadal zbyt wiele barier ograniczających możliwość wykonywania zawodów – są to bariery występujące nie tylko na szczeblu krajowym, ale też regionalnym, lokalnym czy korporacyjnym. Dlatego nowa dyrektywa w sprawie testu proporcjonalności powinna nałożyć na kraje unijne obowiązek dogłębnego przeglądu już istniejących regulacji. W tym właśnie kierunku idą złożone przeze mnie poprawki – podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.

- Nadmierne regulacje wywołują wiele szkodliwych skutków, na przykład ograniczają dostęp do wykonywania zawodów przez nowych adeptów, co ma wpływ na poziom bezrobocia wśród osób posiadających wykształcenie w danym zawodzie, czy znacząco podwyższają koszty zdobycia, a następnie wykonywania danego zawodu.  Ogranicza to szanse szczególnie młodych ludzi. Poza tym nadregulacje wpływają na podwyższenie cen świadczonych usług, bowiem ograniczają konkurencję na rynku danego zawodu – dodał poseł Szejnfeld, który jednocześnie przypomniał, iż kilka lat temu deregulacja zawodów została uznana za jedno z najważniejszych wyzwań w polskim procesie legislacyjnym.

- Dzięki temu udało nam się znacząco ograniczyć regulację około 300 zawodów. Czy taki poziom ambicji możliwy jest w skali Unii Europejskiej? Niestety, mam co do tego sporo wątpliwości – podsumowuje eurodeputowany.

Źródło: informacja własna oraz komunikat prasowy Komisji Europejskiej:

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-23_pl.htm

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

#zawody #deregulacja #wspólny rynek #praca #gospodarka #Europa #uniaeuropejska #bruksela #parlamenteuropejski #komisjaeuropejska #ue #epp #epl #adamszejnfeld #wielkopolska

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)