Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld w Brukseli o handlu z Seulem

Redaktor admin on 2 Wrzesień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, który pełni w Parlamencie Europejskim funkcję Stałego Sprawozdawcy ds. Stosunków Handlowych UE – Korea Południowa, w związku z piątą rocznicą podpisania umowy o wolnym handlu między UE a Republiką Korei, zaprezentował w Brukseli swoje stanowisko na temat efektów wdrażania tego przełomowego porozumienia.

- Umowa o wolnym handlu to sukces pod wieloma względami. Wymiana handlowa pomiędzy partnerami w ubiegłym roku pobiła rekord przekraczając 90 mld euro. Korea stała się 3 partnerem handlowym Unii a Wspólnota 8 partnerem Korei. W prawie każdym aspekcie mamy dobre albo bardzo dobre efekty działania umowy, na przykład eksport z UE do Korei wzrósł w tym czasie aż o 55% – zaznaczył eurodeputowany z Wielkopolski.

Otwierając dyskusję w Komisji Handlu Międzynarodowego europoseł Szejnfeld podkreślił: – Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą Południową weszła w życie pięć lat temu i jest pierwszą umowa nowej generacji, którą podpisaliśmy i teraz możemy oceniać. Nie ma wątpliwości, że Korea jest niezwykle ważnym partnerem dla Wspólnoty, nie tylko ze względu na poziom wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji, ale przede wszystkim z uwagi na dynamiczność koreańskiej gospodarki. Doświadczenie to powinniśmy wykorzystać do pracy nad innymi umowami.

Umowa o wolnym handlu między Unię Europejską i Koreę Południową weszła w życie w 1 lipca 2011 r. Przewiduje ona stopniowe zniesienie praktycznie wszystkich barier taryfowych pomiędzy stronami, wielu barier pozataryfowych, a także wzajemne zwiększenie dostępu do rynków w zakresie inwestycji i świadczenia usług.

W 2011 roku, gdy Parlament Europejski wyrażał zgodę na zawarcie umowy o wolnym handlu z Koreą, szczególnie europejska branża motoryzacyjna przedstawiała poważne obawy o swoją przyszłą sytuację.  Teraz, pięć lat później, możemy zobaczyć efekty i korzyści wynikające z umowy także w tym zakresie. Eksport samochód z UE do Korei wzrósł aż o 206%. Stanowi to 13% całkowitego eksportu UE do Korei.

- Po ponad czterech latach od wejścia w życie porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejską, a Koreą Południową, deficyt handlowy w wysokości 7,6 mld euro, który odnotowaliśmy przed wejściem w życie umowy o wolnym handlu, przekształcony został w nadwyżkę handlową w wysokości aż 7,4 mld euro. W moim przekonaniu więc przedstawione dane i trendy jednoznacznie wskazują na pozytywne skutki umowy o wolnym handlu, zarówno w UE, jak i dla gospodarki koreańskiej. – podsumował poseł Adam Szejnfeld.

Wśród tematów, które zostały podniesione przez posła Szejnfelda podczas debaty znalazły się m.in. problemy w zakresie wdrażania w Korei Płd. postanowień umowy o wolnym handlu dotyczących prawa własności intelektualnej i ochrony oznaczeń geograficznych, przepisy sanitarne i fitosanitarne, jako bariery utrudniające dostęp do rynku koreańskiego, a także prawa pracownicze i sytuacja związków zawodowych. W dyskusji podnoszono także kwestie problemów z klauzulą eksportu bezpośredniego oraz naprawami towarów eksportowanych. Strona koreańska chciałaby także uzupełnić umowę o kwestię wzajemnej ochrony inwestycji. To kolejne tematy, którymi powinniśmy się zająć w ramach aktualizacji i uzupełnienia porozumienia – ocenił sprawozdawca, poseł Adam Szejnfeld.

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)