- Europejski Korpus Solidarności to nie tylko piękna idea, ale program ważny tak pod względem politycznym humanitarnym, charytatywnym, jak i społecznym. Daje on bowiem możliwości wspierania ludzi i państw w sytuacjach kryzysowych, ale tworzy również szanse na samorealizację się ludzi w wolontariacie oraz podnoszenie ich kompetencji zawodowych – podkreśla europoseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rozwoju, który z ramienia Europejskiej Partii Ludowej koordynuje prace nad opinią do rozporządzenia ustanawiającego program Europejski Korpus Solidarności w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE 2021-2027. Komisja Rozwoju podczas dzisiejszego głosownia w PE w Brukseli przyjęła projekt opinii prawie jednogłośnie.
Korpus został zainaugurowany 7 grudnia 2016 r. i w obecnej formule ma działać do końca 2020 roku. W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska opublikowała propozycję legislacyjną dotyczącą Europejskiego Korpusu Solidarności, która dostosowuje działania programu do cyklu Wieloletnich Ram Finansowych. Program ten będzie dysponował odrębnym budżetem we własnej linii budżetowej, a jego zakres zostanie rozszerzony o działania wspierające operacje pomocy humanitarnej, obecnie realizowane w ramach tzw. Inicjatywy Wolontariusze pomocy UE (ang. EU Aid Volunteers).
- W nowym kształcie Europejski Korpus Solidarności będzie oferował młodym osobom pojedynczy punkt dostępu do wysokiej jakości staży solidarnościowych w formie wolontariatu i praktyk zawodowych w UE i poza jej granicami. Będzie to korzystne nie tylko dla uczestników, ale także wesprze organy krajowe i lokalne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa oraz miejscową ludność w ich staraniach mających na celu sprostanie rozmaitym wyzwaniom i kryzysom - podkreśla eurodeputowany z Wielkopolski.
Włączenie do zakresu Korpusu wsparcia na rzecz operacji pomocy humanitarnej w państwach niebędących członkami UE umożliwi świadczenie w tych państwach działań w zakresie wsparcia, pomocy doraźnej i ochrony na zasadach niedyskryminacyjnych. Co ważne, niektóre działania mogłyby mieć na celu wspieranie grup szczególnie wrażliwych w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego w tych państwach, na przykład aktywnych w dziedzinie migracji lub dostarczających artykułów żywnościowych i nieżywnościowych po wystąpieniu klęski żywiołowej. Niezależnie od ich celu, działania wspierające pomoc humanitarną służyłby dalszemu promowaniu wartości UE, w tym ochrony praw podstawowych, w społecznościach, w których odbywają się działania.
- Europejski Korpus Solidarności, podobnie jak Erasmus, to bardzo ważny program upowszechniający szczytne idee i wartości naszej cywilizacji, ale też bardzo potrzebny w sensie praktycznym. Konieczne jest zatem wykorzystanie wszelkich możliwych narzędzi udostępniania informacji na jego temat, aby nowe pokolenia były bardziej zaangażowane w budowanie stabilnej, tolerancyjnej, wyrozumiałej i solidarnej Europy – podsumowuje europoseł Szejnfeld.
***
Członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności mogą uczestniczyć w projektach z zakresu wolontariatu bądź z zakresu rozwoju zawodowego (tj. praktyki, przyuczenie do zawodu lub praca zawodowa) przez okres od 2 do 12 miesięcy. Mogą zaangażować się w wiele różnych działań w obszarach takich jak: edukacja, ochrona zdrowia, integracja społeczna, pomoc przy dystrybucji żywności, budowa schronisk, przyjmowanie, wspieranie i integracja imigrantów i uchodźców, ochrona środowiska naturalnego lub zapobieganie klęskom żywiołowym. Osoby biorące udział w projektach muszą mieć co najmniej 18 lat.
Komisja Europejska we wniosku z czerwca 2018 r. proponuje ustalenie całkowitego budżetu na Europejski Korpus Solidarności na okres od dnia 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2027 r. na poziomie 1,26 mld EUR w cenach bieżących. Umożliwiłoby to uczestnictwo około 350 000 młodych osób w latach 2021–2027, nie licząc 100 000 uczestników, których Komisja planuje wesprzeć do końca 2020 r.
Warto zaznaczyć, że w listopadzie 2018 roku Instytut Innowacji w Polityce w Wiedniu przyznał programowi Europejski Korpus Solidarności nagrodę „Innowacje w polityce” w kategorii „Cywilizacja”. Nagrody te zostały ogłoszone po raz pierwszy w zeszłym roku i mają na celu uhonorowanie pracy politycznej, która poprawia życie Europejczyków. Zwycięzcy w każdej z 8 kategorii zostali wybrani przez jury złożone z 1053 obywateli z całej Europy.
Strona Europejskiego Korpusu Solidarności:
https://europa.eu/youth/solidarity_en
#EuropejskiKorpusSolidarności #ESC #Solidarność #Wolontariat #Praktyki #PomocHumanitarna #Rozwój #PomocRozwojowa #Przyszłość #Europa #Afryka #Azja #AmerykaŁacińska #PE #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #Bruksela #KomisjaEuropejska #EPP #EPL #AdamSzejnfeld
Joanna Jeżyk
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg