Jubileusz 90. lat Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskiego stał się świętem nie tylko samej szkoły, ale także miasta oraz powiatu. Na tak zacnej uroczystości nie mogło więc zabraknąć Adama Szejnfelda, posła do Parlamentu Europejskiego.
Ponad pięć tysięcy absolwentów waszej wspaniałej szkoły, to ludzie, którzy już od dziewięciu dekad wpisują się w budowę i rozwój nie tylko Grodziska i Wielkopolski, ale całej Polski. Jest to szczególnie ważne teraz, bowiem dzisiejszy jubileusz państwa szkoły poprzedza wyjątkowy, przyszły rok, w którym będziemy obchodzili stulecie polskiej niepodległości. Oświata i wychowanie prowadzone tutaj przez minione lata wpisały się więc nie tylko w państwowotwórczy, ale i społecznotwórczy proces budowania naszego kraju. Dzisiaj dziękując za państwa pracę, życzę wszystkim, aby następne dziesięciolecia działalności szkoły była tak samo wspaniałe i owocne. – mówił na uroczystości europoseł Adam Szejnfeld.
Przedwojenne gimnazjum (tak w przeszłości określano w Polsce wszystkie szkoły średnie) zainaugurowało uroczyście swoją działalność 4 września 1927 roku, jednak początki szkoły średniej w mieście są znacznie starsze. W 1883 roku zaborcze władze niemieckie powołały w Grodzisku Wielkopolskim – Miejskie Gimnazjum typu klasycznego. Ponieważ w szkole nauczano obok języków klasycznych (łaciny i greki) także języka polskiego, szkoła zyskała popularność wśród młodzieży Grodziska i okolic, stając się ośrodkiem krzewienia polskiej kultury i tradycji pozytywistycznej, tak bliskiej posłowi Adamowi Szejnfeldowi.
Grodziska szkoła średnia jest dziś wiodącą placówką w regionie. Prowadzi ożywiony program wymiany międzynarodowej młodzieży. Dzięki niemu młodzież z takich krajów jak Dania, Niemcy, Belgia czy Litwa, corocznie przyjeżdża do grodziska Wielkopolskiego, poznaje polskie zwyczaje, uczestniczy w zajęciach oraz pracuje z licealistami ze „Słowaka” nad wspólnymi projektami.
Grodziskie Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, nazywane jest popularnie „Słowakiem” na część patrona szkoły. Imię to nadano placówce w 1927 roku. Wybór nie był przypadkowy. Na przełomie czerwca i lipca tego roku sprowadzono do kraju prochy wieszcza Juliusza Słowackiego, ulubionego poety przywódcy sanacyjnej Polski Józefa Piłsudskiego. Dziś młodzież z dumą śpiewa Pieśń Szkoły – „Testament mój” Słowackiego – wierząc, iż „siła fatalna” poezji „zjadaczy chleba” w „anioły przerobi” …
Źródło: inf. własna oraz http://logw.pl/
Adam Araszkiewicz
asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
#GrodziskWielkopolski #Wielkopolska #Polska #PO #AdamSzejnfeld #PlatformaObywatelska