Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld w obronie Jednolitego Ryneku

Redaktor admin on 20 Lipiec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad stworzeniem Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, który został zapowiedziany w ubiegłym roku przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Clauda Junckera. Poseł Adam Szejnfeld obawia się, że nowa inicjatywa Komisji może naruszać lub dawać przyzwolenie państwom członkowskim na ograniczanie fundamentalnych dla Jednolitego Rynku swobód: przepływu pracowników i świadczenia usług. – Takie działania, prowadzone pod pretekstem walki z nieuczciwą konkurencją czy też tzw. „dumpingiem socjalnym”, są całkowicie niezgodne z ideą, zasadami oraz przepisami ustanowionymi na rzecz stworzenia Jednolitego Rynku - podkreśla poseł Szejnfeld, który w tej sprawie wystąpił do Komisji Europejskiej.

Inicjatywa Komisji Junckera miałaby być skierowana w pierwszej kolejności do państw strefy euro, a pozostałe kraje mogłyby do niej przystąpić na zasadzie dobrowolności. Obecnie trwają konsultacje społeczne mające na celu dokonanie oceny dotychczasowego dorobku socjalnego UE, przeglądu nowych tendencji w organizacji pracy i społeczeństwa oraz wskazanie kierunków, w którym powinny podążać reformy krajowych rynków pracy i systemów zabezpieczenia społecznego.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, iż wiele krajów Unii Europejskiej nadal boryka się z problemami społecznymi wynikającymi z kryzysu finansowego, w szczególności wysokim bezrobociem. W przypadku innych państw, szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej, stosunkowo niski poziom zamożności wynika zaś z przyczyn historycznych. Propozycje, które przedstawi Komisja, muszą zatem brać pod uwagę realia społeczno-gospodarcze w państwach UE - podkreśla poseł Szejnfeld.

- Jak zatem miałaby w sposób praktyczny wyglądać budowa „uczciwego i prawdziwie paneuropejskiego rynku pracy”? Czy chodzi jedynie o pewne niewiążące zalecenia i wymianę najlepszych praktyk czy o harmonizację prawa pracy i wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, która dla ugrupowań lewicowych w Parlamencie Europejskim, jak i poza nim stała się jednym z najważniejszych postulatów – przestrzega poseł Szejnfeld, który w swoim wystąpienie zapytał, w jaki sposób tworząc Europejski Filar Praw Socjalnych, Komisja Europejska zagwarantuje swobodę przepływu pracowników i świadczenia usług w ramach Jednolitego Rynku.

***

Więcej informacji o Europejskim Filarze Praw Socjalnych może znaleźć na stronie Komisji Europejskiej:

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-545_pl.htm

Link do konsultacji społecznych prowadzonych obecie przez Komisję Europejskiej ws. Europejskiego Filaru Praw Społecznych:

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=699&consultId=22&visib=0&furtherConsult=yes

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)