Europosłowie przyjęli stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie rozporządzenia ustanawiającego następną generację programu Erasmus+ na lata 2021–2027. – Udało się ochronić istniejący program Erasmus+ i zaproponować jego jeszcze ambitniejszy kształt w następnych Wieloletnich Ramach Finansowych. Program stał się wielkim sukcesem europejskiej idei zbliżania ludzi, współpracy ponad granicami oraz rozwoju nauki i edukacji. Brawo! – mówi Adam Szejnfeld, europejski ambasador jednej z opcji tego programu, a mianowicie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”.
Program Erasmus powstał w 1987 r. Wzięło w nim udział wówczas 3200 studentów z 11 krajów. Dziś liczba jego uczestników sięga dziewięciu milionów. Są wśród nich studenci, stażyści, wolontariusze i osoby aktywne zawodowo. W 2014 r. powstał program Erasmus+, w ramach którego połączono wszystkie unijne inicjatywy w dziedzinie edukacji, młodzieży i sportu. Jego całkowity budżet na lata 2014-2020 wynosi 14,7 mld euro. Aktualnie w programie uczestniczą 33 kraje (28 państw UE oraz Turcja, była jugosłowiańska republika Macedonii, Norwegia, Islandia i Liechtenstein). W ciągu pięciu lat w programie Erasmus+ wzięły udział ponad cztery miliony osób. Poza programem Erasmus+ powstał też jego wariant przystosowany do rozwoju i edukacji biznesowej osób, które prowadzą firmy, albo chciałby podjąć działalność gospodarczą. Jest nim program „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Ambasadorem na Polskę tego programu jest Adam Szejnfeld, eurodeputowany z Wielkopolski.
W ramach nowej perspektywy budżetowej (2021-2027), Parlament proponuje zwiększenie budżetu Erasmus+ do około 45 miliardów euro, co tym samym umożliwi trzykrotnie większy udział Europejczyków w programie (około 12 milionów osób). Zdaniem europosłów nowa edycja Erasmusa powinna być bardziej otwarta i dostępna, a system uznawania punktów ECTS między placówkami edukacyjnymi w UE ulepszony.
Nowy program z jednej strony przyniesie duże, nowe inicjatywy, takie jak Europejska Sieć Uniwersytetów, Centers of Vocational Excellence i DiscoverEU (w oparciu o udany projekt pilotażowy Interrail). Z drugiej strony, poprawi i ulepszy istniejące elementy programu: lepsze możliwości nauki języków, ułatwiona mobilność dzieci w wieku szkolnym, mobilność trenerów sportowych i młodych sportowców, większy nacisk na partnerstwa na małą skalę oraz wirtualne nauczanie.
Więcej informacji na temat programu Erasmus+:
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_pl
Joanna Jeżyk
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg
www.facebook.com/PoselSzejnfeld
#Erasmus #ErasmusPlus #ErasmusDlaMłodychPrzedsiębiorców #Szkolnictwo #Nauka #Studenci #Trenerzy #Nauczyciele #WymianaZagraniczna #Przedsiębiorczość #PE #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #Bruksela #KE #KomisjaEuropejska #EPP #EPL #AdamSzejnfeld #KoalicjaEuropejska