Adam Szejnfeld w sprawie Kosowa: Układ o stabilizacji i stowarzyszeniu, zawarty przez Unię Europejską z Kosowem, to szansa dla tego państwa na stabilizację polityczną i gospodarczą. Aby jednak mógł on w pełni funkcjonować, konieczne jest ustanowienie szczegółowych zasad dotyczących wdrażania jego postanowień w życie. Mam nadzieje, że uda się zakończyć ten proces jak najszybciej. W przeciwnym razie ten najbiedniejszy kraj Europy nie będzie mógł czerpać korzyści wynikających z Umowy – podkreślił poseł Szejnfeld, pełniący funkcję sprawozdawcy Komisji Handlu Międzynarodowego PE do rozporządzenia dotyczącego stosowania Układu.
- Kosowo to ostatni kraj regionu, z którym Unia podpisała umowę stowarzyszeniową. Niesie ona ze sobą bardzo wiele dobrych rozwiązań dla Unii, ale przede wszystkim daje szansę na rozwój gospodarczy Kosowa. W zawartym porozumieniu znajdują się zachęty i zobowiązania do przeprowadzenia koniecznych reform, stworzenia warunków dla tworzenia nowych inwestycji i miejsc pracy - uważa eurodeputowany z Wielkopolski.
Układ przewiduje między innymi, iż określone produkty rolne i produkty rybołówstwa pochodzące z Kosowa mogą być przywożone do Unii po obniżonych stawkach celnych w granicach określonych kontyngentów taryfowych. W tym celu konieczne jest jednak powierzenie Komisji Europejskiej uprawnień do przyjmowania aktów wykonawczych regulujących zarządzanie kontyngentami taryfowymi.
- Obecnie instytucje unijne powinny dążyć do jak najszybszego przegłosowania aktu wykonawczego dotyczącego realizacji Umowy, to bowiem swobodna wymiana handlowa produktów żywnościowych jest szczególnie istotna dla dalszego rozwoju Kosowa – podkreślił na posiedzeniu Komisji Handlu Międzynarodowego europoseł Szejnfeld.
Kosowo jest jednym z najbiedniejszych państw w Europie. Ok. 40 procent z ogółem 1,8 mln mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Bezrobocie sięga zaś 30 % i pozostaje najwyższym na Starym Kontynencie.
***
Przebieg negocjacji układu o stabilizacji i stowarzyszeniu
W czerwcu 2013 r. Rada Unii Europejskiej upoważniła Komisję Europejską do rozpoczęcia negocjacji z Kosowem w sprawie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu oraz przyjęła wytyczne negocjacyjne. Pierwsza runda negocjacji odbyła się w październiku 2013 r., druga – w listopadzie 2013 r., trzecia – w maju 2014 r. W lipcu 2014 r. główni negocjatorzy parafowali projekt tekstu układu. Dnia 27 października 2015 r. układu o stabilizacji i stowarzyszeniu został uroczyście podpisany w Strasburgu i wszedł w życie wszedł w życie dnia 1 kwietnia 2016 r.
Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg