Pomimo deszczu obchody „Międzynarodowego Roku Lasów” zorganizowane przez nadleśnictwa Wronki i Krucz, powiat Szamotuły, przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. W wydarzeniu z wielką przyjemnością uczestniczył poseł Adam Szejnfeld. Imprezę, która odbyła się w Chojnie k/Wronek, otworzył koncert trębaczy myśliwskich Lasów Państwowych z Grodziska Wielkopolskiego.
Ustanowienie Międzynarodowego Roku Lasów przez ONZ, to wspaniała idea i cel. Pokazuje bowiem, jak ważne są dla ludzi na całym świecie lasy. Jak dzisiaj wyglądał by świat gdybyśmy nie chronili środowiska naturalnego, a przecież lasy, zwłaszcza polskie, są przede wszystkim tego godne. Las chroni, las broni, las żywi, wiemy to wszyscy. Chroni, ponieważ bez niego nasze środowisko zostałoby zniszczone. Broni, dzisiaj warto to przypomnieć, choćby w obliczu zbliżającej się kolejnej rocznicy II wojny światowej. Wiemy jak ważny był las w okresie okupacji, choćby, jako ostoja polskiej partyzantki. Las żywi też setki tysięcy ludzi, którzy mogą sobie dorobić zbieractwem. Ale gospodarka leśna jest najważniejsza dla przemysłu drzewnego w Polsce. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o polskiej branży meblarskiej, która stanowi trzecią potęgę na świecie. Lasy w Polsce więc są źródłem poważnego odsetka Produktu Narodowego Brutto. Choćby z tego powodu należy państwu podziękować za waszą prace. Jednocześnie Wszystkim Państwu życzę udanej zabawy – powiedział poseł Adam Szejnfeld do zebranych podczas otwarcia obchodów.
Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w pokazach sprzętu leśnego, zapoznać się z pracą leśników, zobaczyć liczne wystawy, w tym ornitologiczną oraz łowiecką. Najmłodsi w specjalnym namiocie zapoznawali się z fauną i florą polskich lasów, uczyli się jak należy zachowywać się w lesie oraz jakich zasad przestrzegać, żeby nasze naturalne dobra, jakim są lasy nie uległy zniszczeniu. Dla wielu ogromnym zaskoczeniem był fakt, że w okolicznych lasach żyją nie tylko dziki i sarny, nie tylko orły bieliki, ale także Wilki. Dla miłośników leśnych rywalizacji odbyły się zawody drwali, w których uczestniczyły 4 osobowe drużyny. Wśród atrakcji były także: turniej piłki siatkowej, występy artystyczne Koła Śpiewaczego „CHOJANKI” oraz Zespołu Wokalnego „BORÓWCZANKI”.
***
Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych ruszyła w tym roku z akcją informacyjno – edukacyjną „Świadomi zagrożenia”, która ma uświadamiać Polakom, że w Polsce co roku lasy płoną aż 10 000 razy, z czego 90% z winy ludzi. Kampania ma nie tylko pokazać skalę tego problemu, ale również doprowadzić do zmniejszenia liczby pożarów. Więcej informacji na temat akcji można uzyskać na stronie http://www.lasy.gov.pl/zakladki/aktualnosci/swiadomi-zagrozenia-kampania-spoleczna-lasow-panstwowych-wideo
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda