Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szybciej, prościej, taniej dla obywateli i małych firm? – Tak, dzięki Unii!

Redaktor admin on 7 Październik, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń – procedura ta, mimo że została wprowadzona już w 2009 roku, jest nadal mało popularnym, ale i mało znanym instrument rozwiązywania sporów transgranicznych. – Dzięki podniesieniu górnego limitu roszczenia z 2.000 euro do 5.000 euro oraz zobligowania sądów do korzystania z nowoczesnych technologii komunikacji, postępowanie to może stać się bardziej atrakcyjnym dla obywateli, a w szczególności małego biznesu w Unii Europejskiej – uważa poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji, który w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zwrócił się do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o aktywną promocję tej ważnej dla obywateli i mikroprzedsiębiorców procedury.

- Dzisiaj wielu przedsiębiorcom i obywatelom nie opłaca się dochodzić swoich praw, głównie ze względu na zbyt wysokie koszty w stosunku do wartości roszczenia. Cieszę, że w oparciu o kilka lat doświadczeń w stosowaniu europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń, udało się wprowadzić modyfikacje, które uczynią tę procedurę bardziej dostępną i tańszą dla uczestników postępowania, m.in. z uwagi na ograniczenie kosztów podróży i uczestnictwa stron w rozprawie. Teraz trzeba jednak zadbać o to, żeby dotrzeć do zainteresowanych obywateli i firm z informacją o korzyściach, jakie niosą za sobą omawiane zmiany - zaapelował eurodeputowany z Wielkopolski.

Europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń powinno stopniowo wpłynąć na likwidację luki w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w sprawach transgranicznych.

- Jeżeli nie uda nam się zniwelować obawy przed ewentualnym dochodzeniem swoich praw przed sądem – nawet wtedy, gdy kwota, o którą chodzi jest relatywnie niska – trudno będzie nam zachęcić małe i średnie przedsiębiorstwa do prowadzenia działalności gospodarczej w innych krajach. Dlatego ta procedura jest tak ważna - podkreślał poseł Szejnfeld.

***

Najważniejsze zmiany, które zostały wprowadzone do europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń:

-        rozszerzenie zakresu stosowania rozporządzenia o roszczenia w sprawach transgranicznych o wartości nieprzekraczającej 5.000 EUR (obecnie obowiązuje limit 2.000 EUR);

-        rozszerzenie definicji spraw transgranicznych;

-        rozszerzenie wykorzystania komunikacji elektronicznej, w tym w celu doręczania określonych dokumentów;

-        nałożenie na sądy obowiązku stosowania wideokonferencji, telekonferencji i innych środków porozumiewania się na odległość do celów przeprowadzenia rozprawy i postępowania dowodowego;

-        określenie maksymalnego limitu opłat sądowych pobieranych z tytułu postępowania;

-        zobowiązanie państw członkowskich do wdrożenia środków płatniczych umożliwiających dokonywanie opłat sądowych na odległość.

Szczegółowy przewodnik dotyczący stosowania europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń można znaleźć na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/justice/civil/files/small_claims_practice_guide_pl.pdf

Uwaga, przewodnik ten został opublikowany w 2013 roku i w związku z tym nie uwzględnia jeszcze najnowszych zmian omówionych powyżej.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)