Jak naturalnie zabarwić skorupkę jajka na zielono lub fioletowo? Jak wyrabiano kiedyś masło? Jak glina jest najlepsza do wyrabiania garnków czy donic?… Oprócz odpowiedzi na te pytania uczestnicy „Wielkanocy na Krajnie” mogli także poznać znakomite przepisy na wielkanocne wypieki oraz wiele innych tradycyjnych wyrobów świątecznych. Wydarzenie, w którym uczestniczył poseł Adam Szejnfeld, miało miejsce w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią w dniu 1 kwietnia br.
Żywy skansen, taki jak tu w Osieku, jest najlepszym przykładem nie tylko zachowania dla potomnych pamiątek naszej kultury i dziedzictwa, ale także edukacji nowych pokoleń, mówił poseł Adam Szejnfeld.
Organizatorem wielkanocnej imprezy była Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią”, dzięki której artyści ludowi oraz członkowie kół wiejskich mogli zaprezentować licznie zebranym zwiedzającym swoje „dzieła” i przekazać ludowe, często zapomniane tradycje.
Samo miejsce było równie niezwykłą atrakcją dla uczestników, ponieważ osiecki skansen można nazwać „żywym muzeum” gdzie oprócz wystaw mieszkają również zwierzęta wiejskie, a w części obiektów wytwarza się lokalne produkty.
Uczestnicy wydarzenia oprócz zwiedzenia muzeum mogli poznać m.in.:
- wypieki chleba i bab wielkanocnych oraz innych ciast świątecznych,
- wyrób palm wielkanocnych,
- różne metody barwienia jaj (kraszanki, pisanki, oklejanki),
- wyrób masła i baranków wielkanocnych,
- produkcja wyrobów z gliny,
- produkcja drewniaków oraz innych wyrobów z drewna,
- inne atrakcje przygotowane przez organizatorów.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
Zdrowych i pelnych optymistycznego patrzenia dla WSZYSTKICH w Wielkopolce zyczy Basia bartel