30 głosów „za”, 3 „przeciw” i 2 „wstrzymujące się” – taką większością zostało przyjęte sprawozdanie zawierające opinię eurodeputowanego Adama Szejnfelda poddane pod głosowanie dzisiaj przez Komisję Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego - Zwiększanie korzyści płynących z konkurencyjnego rynku miedzy innymi poprzez wzrost inwestycji sektora prywatnego, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego, zwiększanie dostępu do rynków zamówień publicznych – to jedne z najważniejszych postulatów, które znalazły się w opinii posła Szejnfeld. Cieszę się, że dokument ten uzyskał tak duże poparcie – powiedział eurodeputowany po głosowaniu.
- Konkurencja jest motorem rozwoju, ale tylko wtedy, kiedy jest realizowana w uczciwy sposób, czyli na tych samych zasadach dla wszystkich. Właśnie dlatego w przygotowanej przeze mnie opinii znalazł się postulaty silniejszego monitorowania stanu realizacji umów międzynarodowych zawieranych przez Unię Europejską z krajami trzecimi. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się również wypracować wielostronne porozumienia w sprawie zasad konkurencji w ramach WTO – uważa poseł Szejnfeld.
Opinia posła z Wielkopolski zwraca również uwagę na konieczność ograniczenia monopolów i praktyk antykonkurencyjnych w krajach rozwijających się, którym Unia Europejska powinna pomóc w upowszechnienie kultury uczciwej konkurencji. Europoseł zaznaczył w swoim stanowisku również, iż konieczne jest wyrównanie dostępu do wszystkich zasobów, ale z wyraźnym podkreśleniem dostępu do źródeł energii.
- W obecnych czasach jednym z istotnych czynników kreujących równość na rynku jest dostęp do energii. Dlatego cieszę się, że Komisja Handlu Międzynarodowego poparła moje stanowisko co do konieczności wyrównania dostępu do wszystkich zasobów, ale z wyraźnym podkreśleniem dostępu do źródeł energii, a także jej przesyłu i transportu - podkreślił eurodeputowany.
Przyjęty dokument wskazuje również na istotną rolę inwestycji prywatnych wzmacniających rynek, ale także konieczność szerszego wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wzmocnienia rynku zamówień publicznych.
- Dlatego nie możemy w naszej opinii pominąć roli, jaką w gospodarce europejskiej odgrywają mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstw. Unia Europejska powinna wspierać MŚP, także w zakresie finasowania zewnętrznego, aby wzmocnić ich konkurencyjność również w aspekcie międzynarodowy - podsumował poseł Adam Szejnfeld.
Mateusz Grzelczyk
Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg