Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Umowa UE z USA – szansa czy zagrożenie?

Redaktor admin on 16 Czerwiec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Większe bezrobocie, czy nowe miejsca pracy? Bankructwa, czy rozwój przedsiębiorstw? Zdrowa żywność, czy modyfikowana genetycznie na polskich stołach? To tematy toczących się dyskusji w Europie na temat negocjowanej umowy o wolnym handlu między UE a USA (TTIP). Ta umowa była też tematem Konferencji w Warszawie, na której swój pogląd wyraził m.in. Adama Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Znoszenie barier w handlu między krajami zawsze wywołuje obawy i tworzy silny opór, zwłaszcza określonych grup interesu. Po wprowadzeniu zmian, w dłuższej pespektywie czasu, powstają jednak dobre efekty. Są nimi nie tylko wzrost wymiany handlowej czy wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także pozytywne skutki społeczne. Zwiększająca się konkurencja podnosi bowiem jakość i obniża ceny towarów i usług. Rozwój tworzy również nowe miejsca pracy, obniżając bezrobocie, wpływając w efekcie na wzrost wynagrodzeń – podkreślił w swoim przemówieniu eurodeputowany z Wielkopolski.

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zorganizowało konferencję “Co nowego w sprawie TTIP?” z udziałem przedstawicieli instytucji unijnych, polityków i ekspertów. Konferencja ta jest kolejną z serii wydarzeń publicznych przybliżających znaczenie tej umowy dla Polski i całej Unii Europejskiej, w którą zaangażowany jest poseł Adam Szejnfeld.

W swoim przesłaniu do uczestników konferencji europoseł Szejnfeld zaznaczył: - Dla nas Polaków interesująca jest kwestia dostępu do amerykańskich surowców energetycznych. Unia Europejska powinna dążyć do tego, aby pogłębić naszą współpracę w tym zakresie, co skutkować może nie tylko obniżeniem cen energii, ale także dywersyfikacją ich źródeł, a wiec wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa energetycznego. Aby to było możliwe nasi partnerzy z USA muszą jednak znieść obowiązujące dzisiaj ograniczenia w zakresie eksportu surowców energetycznych, a TTIP może nam w tym pomoc!

Parlament Europejski jest obecnie w trakcie przygotowywania rekomendacji dla Komisji Europejskiej dotyczącej TTIP, która zostanie poddana pod głosowanie podczas lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu.

- Jako członek Komisji Handlu Międzynarodowego śledzę z bliska proces bardzo trudnych negocjacji między siłami politycznymi Parlamentu. Dla Polski ważne jest, by w końcowym tekście rezolucji znalazły się zapisy dotyczące konieczności uwzględniania potrzeb tak zwanych sektorów wrażliwych po obu stronach Atlantyku. Chcemy by Komisja prowadząc negocjacje brała pod uwagę fakt, że przedsiębiorstwa w USA funkcjonują na innych warunkach niż w Europie, na przykład z uwagi na niezwykle restrykcyjną unijną politykę klimatyczną. Wyłączenia, derogacje, dłuższe okresy przejściowe to instrumenty, które dadzą szansę europejskiemu i polskiemu przemysłowi np. chemicznemu czy rolno-spożywczemu na przygotowanie się do skutecznego konkurowania z przemysłem amerykańskim.

***

Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP) to nazwa umowy handlowej, która jest negocjowana pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Celem negocjacji jest usunięcie barier w handlu (ceł, niepotrzebnych regulacji, ograniczeń w zakresie inwestycji, itp.) w wielu sektorach gospodarki, aby ułatwić dokonywanie zakupu i sprzedaży towarów i usług pomiędzy UE i USA. Unia Europejska i Stany Zjednoczone chcą także ułatwić swoim przedsiębiorstwom wzajemne inwestycje w gospodarkę.

Więcej informacji w na temat TTIP-u można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Handlu

http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ttip/about-ttip/index_pl.htm

Ministerstwo Gospodarki RP

http://www.mg.gov.pl/Wspolpraca+miedzynarodowa/Handel+zagraniczny/TTIP

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)