W środę Parlament Europejski wyraził zgodę na zawarcie Umowy o Partnerstwie Gospodarczym między Unią Europejską a państwami Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju. – Umowy o Partnerstwie Gospodarczym to instrument na rzecz wzrostu gospodarczego i wymiany handlowej. Dzięki nim możliwe jest jednak nie tylko niwelowanie różnic w poziomach rozwoju, czy ograniczanie biedy, ale także pomoc w zwalczaniu różnych patologii związanych z biedą – powiedział europoseł Adam Szejnfeld podczas debaty odbytej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Poseł Szejnfeld przygotował z ramienia Europejskiej Partii Ludowej opinię do tego porozumienia.
W lipcu 2014 r. Unia Europejska zakończyła negocjacje porozumienia z sześcioma państwami spośród piętnastu, które do Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (SADC): Botswaną, Lesotho, Mozambikiem, Namibią, Suazi oraz Republiką Południowej Afryki. Partnerzy SADC to zróżnicowana grupa obejmująca zarówno kraje najsłabiej rozwinięte, jak i kraje o wyższym średnim dochodzie. UE jest ich największym regionalnym partnerem handlowym.
- Umowa jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia dobrych relacji handlowych z Afryką. Po raz pierwszy możemy oprzeć nasze stosunki nie na jednostronnych ustępstwach, ale na wspólnej, partnerskiej umowie. Przyjęcie porozumienia zdecydowaną większością przez Parlament Europejski to jednoznaczny pozytywny sygnał mobilizujący nas do zakończenia negocjacji pozostałych Umów o Partnerstwie Gospodarczym - zaznaczył po głosowaniu poseł z Wielkopolski.
Umowa ma na celu wspieranie handlu, integracji regionalnej i stopniowego włączania państw południowej Afryki do gospodarki światowej, a także sprzyjanie ich zrównoważonemu rozwojowi. Porozumienie zawiera kilka elementów zabezpieczających, jak m.in. ochronę sektorów wrażliwych przed europejskimi konkurentami czy możliwość zachowania pewnej swobody przy ochronie krajowych gałęzi przemysłu i rynków rolnych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. Wyeliminowano także stosowanie subsydiów wywozowych na unijne produkty rolne.
- Oczywiście kluczem do czerpania pełnych korzyści z nowych możliwości dostępu do rynku jest skuteczne wdrożenie umowy. W związku z tym niezwykle istotne będzie dopilnowanie, by wprowadzono przewidziane struktury i mechanizmy, a także zapewniono przejrzystość ich funkcjonowania. Ważne będzie również promowanie silnych powiązań między przedsiębiorstwami, zwłaszcza aby wspierać afrykański sektor prywatny – podkreślił europoseł.
***
10 czerwca br. podpisano Umowę o Partnerstwie Gospodarczym (UPG) między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC. Obecnie ma miejsce proces ratyfikacji przez państwa członkowskie UE i kraje SADC, który powinien się zakończyć jeszcze w tym roku. Na postawie umowy, państwa SADC zyskują całkowity wolny dostęp do rynku unijnego, przy jednoczesnej częściowej (wynoszącej ok. 80%) liberalizacji importu z UE. Wspólnota nigdy wcześniej nie zgodziła się na taki stopień asymetrii w umowach o wolnym handlu.
Więcej informacja na te temat umowy można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/regions/sadc/
Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg