Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Unia – Izrael

Redaktor admin on 19 Kwiecień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Sytuacja na Starym Kontynencie nie nastraja optymistycznie. Europejczycy przyzwyczajeni od dekad do pokoju i dobrobytu z trudem radzą sobie z reperkusjami kryzysu gospodarczego, na który w ostatnich miesiącach nałożył się kryzys migracyjny. Coraz większą popularnością cieszą się ruchy antyeuropejskie, nacjonalistyczne, a niekiedy wręcz faszystowskie. Czy w takiej sytuacji Europa może odegrać rolę rzetelnego mediatora w konflikcie bliskowschodnim? Między innymi temu tematowi poświęcone było spotkanie w Parlamencie Europejskim posła Adama Szejnfelda z panią Ruth Cohen-Dar, Wiceambasador Izraela w Polsce.

W trakcie rozmowy eurodeputowany Szejnfeld podkreślił, jak ważnym partnerem dla Unii Europejskiej, ale także i dla Polski, jest Izrael. Jest tak nie tylko z uwagi na bycie jedynym, w pełni demokratycznym krajem na Bliskim Wschodzie, ale również ze względu na wspólne wartości, kontakty gospodarcze i handlowe, a także bliską współpracę w dziedzinie badań i rozwoju. – To prawda, iż kryzysy nękające w ostatnich latach Europę doprowadziły do nacjonalizacji postaw, co zdecydowanie utrudnia Unii Europejskiej możliwość angażowania w sprawy poza jej granicami. Niemniej jednak, mimo problemów „na własnym podwórku”, Wspólnota nie może się zamykać na problemy w innych regionach świata, a szczególnie w naszym najbliższym sąsiedztwie – uważa poseł Szejnfeld, którego zdaniem UE może i powinna odegrać większą rolę w rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Z eurodeputowanym zgodziła się Pani Wiceambasador Izraela, która podzieliła się własnymi przemyśleniami na temat współpracy Izrael-Unia Europejskiej. - Muszę przyznać, iż nastroje, które panują obecnie w Europie bardzo nas martwią. Obserwujemy szereg coraz bardziej niepokojących zachowań, w tym wzrastający antysemityzm. Rosnące podziały wśród Europejczyków mają oczywiście przełożenie na polityki prowadzone przez poszczególne państwa i ich liderów. Stąd nasze obawy co do skuteczności polityki Unii Europejskiej w rozwiązaniu kluczowych kwestii dla Bliskiego Wschodu – podkreśliła Ruth Cohen-Dar.

Partnerstwo UE i Izraela przewiduje ścisłą współpracę polityczną, handlową i inwestycyjną, a także zakłada bliskie relacje gospodarcze, społeczne, finansowe, naukowe, technologiczne i kulturowe. Podstawę prawną dla stosunków handlowych UE z Izraelem jest umowa stowarzyszeniowa, która została podpisana w 1995 roku i weszła w życie w 2000 roku, zastępując wcześniejszą umowę o współpracy z 1975 roku. Porozumienie to ma na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej między UE a Izraelem.

Więcej informacji na temat relacji Unia Europejska – Izrael znaleźć można na stronie:

http://eeas.europa.eu/israel/index_en.htm

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)