W setną rocznicę niepodległości Polski warto się zastanowić, czy Polska była teraz taką, jaką znamy bez Wielkopolski? A czy Wielkopolska byłaby w Polsce, gdyby nie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie? A czy ten bohaterski czyn byłby możliwy bez poznańskich i wielkopolskich organiczników, bez pozytywistów, którzy od lat mobilizowali polską ludność, organizowali ją, bronili przed germanizacją i przygotowywali do funkcjonowania w wolnym państwie? Wiele pytań. Dzisiaj jest nam łatwo, znamy bowiem na nie odpowiedzi. Ale zadam jeszcze jedno pytanie nie dotyczące przeszłości, lecz przyszłości. Czy w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie, w kulturze konsumpcji i wiecznego wyścigu, w czasach, w których „moje”, jest ważniejsze od „nasze”, przetrwałyby idee pozytywizmu i pracy organicznej bez Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, bez zaangażowania członków tej organizacji, w końcu bez pracy i działalności prezydenta dr Mariana Króla?… – pytał retorycznie poseł Adam Szejnfeld, który był gościem honorowym jubileuszu 20. lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Eurodeputowany z Wielkopolski gratulował też i dziękował prezydentowi M. Królowi, członkom zarządu i wszystkim aktywistom Towarzystwa ich nie tylko wspaniałego jubileuszu, ale przede wszystkim efektywnej, tak bardzo potrzebnej pracy.
Profesor dr hab. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej imienia I. J. Paderewskiego, gratulując Towarzystwu jubileuszu 20. lecia, podziękowała jednocześnie dr Marianowi Królowi oraz europosłowi Adamowi Szejnfeldowi za inicjatywę wybudowania pomnika I.J. Paderewskiego. Monument stanął w 2015 r przed gmachem uczelni muzycznej, a odsłonięcia dokonał prezydent Bronisław Komorowski.
Wielka Gala Koncertowa 20-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego doskonale wpisała się też w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Jak podkreślają organizatorzy – świadczyła o tym chociażby zagrana podczas uroczystości “Marsylianka Wielkopolska”. Ważną częścią koncertu była premiera orkiestrowa Hymnu 20-lecia Towarzystwa im. H. Cegielskiego – Pieśni “Labor Omnia Vincit”. Uczestnicy usłyszeli także: Wielki Polonez Es-dur op. 22 i “Życzenie” F. Chopina (popularny motyw “Gdybym ja była słoneczkiem na niebie…”); “Va pensiero” z opery “Nabucco”; słynny Polonez K. Ogińskiego – “Pożegnanie Ojczyzny” czy Walc z Serenady na smyczki op. 2 M. Karłowicza.
***
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego powstało w roku 2000 w Poznaniu. Jego głównym celem jest: propagowanie pozytywistycznych tradycji pracy organicznej oraz upowszechnianie wiedzy o życiu i dokonaniach Hipolita Cegielskiego. Cele te realizowane są m.in. poprzez przyznawanie corocznej nagrody Złoty Hipolit. Od wielu lat eurodeputowany Adam Szejnfeld współpracuje ściśle z jej członkami w różnych projektach, najważniejszym do tej pory była inicjatywa budowy pomnika Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Za swój wkład w pracę towarzystwa został uhonorowany Medalem 200-lecia Hipolita Cegielskiego. Wcześniej za działania na polska rzecz gospodarki oraz upowszechniania wielkopolskich pozytywistycznych wartości poseł Adam Szejnfeld został w 2011 nagrodzony statuetką Złotego Hipolita.
#Pozytywizm #PracaOrganicza #Wielkopolska #THC #TowarzystwoCegielskiego #Poznań #AdamSzejnfeld #MarianKról #Jubileusz #UniaEuropejska #UE #ParlamentEuropejski #PE #EPP #EPL
Źródło: inf. własna, THC oraz codziennypoznan.pl
Zdjęcia: własne oraz Hieronim Dymalski – udostępnione przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
Marta Łasak
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.facebook.com/PoselSzejnfeld