Poseł Adam Szejnfeld, Przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo, w dniach 17 oraz 18 maja 2011 roku wziął udział w odbywającym się w Katowicach III Europejskim Kongresie Gospodarczym, będącym najważniejszą imprezą gospodarczą w Europie Środkowej. Poseł Szejnfeld uczestniczył w trzech panelach dyskusyjnych dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego, zagadnień relacji państwo a gospodarka oraz planów dotyczących reformy finansów publicznych, bezpieczeństwa energetycznego oraz prywatyzacji.
Bardzo wysoko oceniam poziom dyskusji w dwu pierwszych panelach, w których brałem udział. Nie przypadł mi jednak do gustu polityczny, wręcz wyborczy klimat trzeciego panelu. No, ale cóż, to pewnie specyfika zbliżających się wyborów, która odsuwa na bok merytoryczny aspekt dyskusji – oceniał panele poseł Adam Szejnfeld. Odnosząc się do samego Kongresu, poseł pogratulował organizatorom, że w zaledwie trzy lata udało im się stworzyć wydarzenie o tak znaczącej randze. Jestem pewny, że ta, jak i każda z poprzednich Konferencja przyniosła dużą wartość dodaną, zarówno dla uczestników jak i potencjalnych beneficjentów dyskutowanych tutaj rozwiązań – powiedział Poseł Szejnfeld po zakończeniu konferencji.
Podczas udziału w dyskusji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego, poseł Szejnfeld obszernie odnosił się do praktycznej strony stosowania tego mechanizmu. Mówił przede wszystkim o realnych korzyściach płynących z realizacji tego typu projektów, ale wspomniał także o wyzwaniach, jakie stoją przed państwem, które powinno promować i wspierać PPP.
W trakcie omawiania relacji państwa i gospodarki w ramach drugiego panelu, poseł podzielił się z uczestnikami dyskusji oraz słuchaczami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z prac nad deregulacją w polskiej gospodarce, prowadzonymi przede wszystkim na forum sejmowej Komisji Przyjazne Państwo. Poseł wymienił dotychczasowe osiągnięcia w przedmiocie ułatwień dla przedsiębiorców, zaznaczając, że już można odczuć ich pozytywne skutki.
Trzeci panel skoncentrował się na problemie reformy finansów publicznych, bezpieczeństwa energetycznym kraju oraz kwestii prywatyzacji. Ten panel wywołał najwięcej emocji i zasadniczych różnicy zdań wśród i uczestników i panelistów.
* * * *
Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA (wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl), mający w tym roku swoją III edycję, jest największym tego typu wydarzeniem w środkowej Europie. W ciągu 3 dni trwania kongresu ma miejsce około 100 debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących, w których bierze udział 4.500 gości, zarówno z Polski jak i zagranicy.
Tradycyjnie już Szefem Rady Programowej Kongresu jest Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Tematyka Kongresu oscyluje wokół zagadnień gospodarczych i społecznych, a tematem przewodnim tegorocznej edycji była konkurencyjne gospodarka UE.
Krzysztof Andrzejczak
asystent posła Adama Szejnfelda