Droga ekspresowa S11 to krwioobieg Polski zachodniej – mówił w Sejmie na posiedzeniu Komisji Infrastruktury poseł Adam Szejnfeld. Planowana droga ekspresowa S11 wiedzie przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie. Ze względu na jej wagę a zarazem brak ostatecznie sprecyzowanych planów, co do terminów inwestycji z nią związanych zorganizowano w Sejmie posiedzenie Komisji Infrastruktury, by przeprowadzić debatę na ten temat. Poseł Adam Szejnfeld od wielu lat prowadzi lobbing na rzecz budowy obwodnic oraz całej drogi S11, dlatego też nie może dziwić jego obecność na posiedzeniu sejmowej komisji.
Nie ulega wątpliwości, iż arteria S11 jest absolutnie niezbędna dla rozwoju nie tylko regionów opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego czy regionu Pomorza Zachodniego – stwierdził na samym początku poseł Szejnfeld. Jest ważna dla rozwoju całej Polski zachodniej, która jest też centrum gospodarczego kraju. To niezwykle ważne, bowiem jesteśmy dzisiaj krajem, którego losy zadecydują się w następnych kilku miesiącach, na następne dziesięciolecia. Niebawem bowiem zapadną decyzje dotyczące wykorzystania środków na drugą perspektywę finansową co rozstrzygnie jakim krajem będzie Polska w Unii Europejskiej, w Europie i na świecie w przyszłości. Poseł zaznaczył także, że – Dzisiaj walczymy ze skutkami kryzysu europejskiego, ze spowolnieniem gospodarczym, które nas dotyka, także z czymś, co jest najgorsze, jeśli chodzi o skutki dla społeczeństwa – z bezrobociem. Efektywnie i ostatecznie, a przynajmniej optymalnie, nie można z tym walczyć tylko i wyłącznie wykładając pieniądze budżetowe, dając bezrobotnym albo zasiłki, albo wspomagając przedsiębiorców w tworzeniu nowych miejsc pracy czy utrzymaniu już istniejących, bo te pieniądze skądś się muszą brać. One muszą być wytwarzane w gospodarce. A gdzie powstaje gros produktu krajowego brutto? Gdzie gros produktu krajowego brutto będzie powstawało w przyszłości, w następnych latach? Gdzie będą wytwarzane dobra, a ich skutkiem pieniądze w postaci podatków dochodowych, CIT, PIT, VAT, akcyzy, podatków od nieruchomości itd., jeśli właśnie nie w tej części, która jest bogactwem gospodarczym naszego kraju, a więc Śląsk, Wielkopolska, Pomorze…
Poseł Szejnfeld stwierdził również, że – Wielkopolska jest bardzo bogatym regionem, ale rozwiniętym nierównomiernym. Na przykład region Wielkopolski północnej. Mamy niebywały potencjał. Dam tylko przykład jednego miasta – Piły, a więc stolicy tego subregionu. Mamy ponad 220 hektarów gruntów do oddania pod inwestycje – uzbrojonych, skomunikowanych. I co? Nic, nie ma zainteresowanych inwestorów. Ktoś by się zapytał – a dlaczego? Bo każdy przedsiębiorca pyta – a czym, a jak przywiozę i odwiozę surowce, towary, usługi?
Podsumowując swoją wypowiedź poseł Adam Szejnfeld stwierdził - po to, żebyśmy mogli tworzyć i powiększać produkt krajowy brutto i aby teraz skutecznie bronić się przed skutkami kryzysu, a jutro być liderem rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej i w całej Europie, musimy inwestować w źródło produktu krajowego brutto. A tym źródłem jest m.in. Wielkopolska i Śląsk.
Podczas komisji zebrani wysłuchali informacji na temat budowy drogi ekspresowej S11 i problemów gospodarczych regionów związanych z jej realizacją. Swoją opinię wyrazili także Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
W pracach komisji oprócz posła Adama Szejnfelda udział wzięli również samorządowcy z obszarów znajdujących się wzdłuż planowanej S11. Wielkopolskę reprezentowali m.in. z Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, przewodniczący Wielkopolskiej PO oraz prezydent Piły Piotr Głowski.
Stenogramy z całego posiedzenia Komisji Infrastruktury znajduje się na stronie internetowej Sejmu RP.
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda