Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wakacje ubezpieczeniowe oraz ochrona prezesów spółek – ustawy skierowane do Marszałka przez komisję Przyjazne Państwo

Redaktor admin on 17 Marzec, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

   

Na wniosek posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego Komisji Przyjazne Państwo, komisja uchwaliła dzisiaj (17.03.br.) dwa projekty ustaw, tj. ustawę ustanawiającą tzw. „wakacje ubezpieczeniowe” oraz ustawę „o ochronie prezesów spółek”. Jednocześnie sprawę pomocy pacjentom w uzyskiwaniu leków na recepty postanowiono rozwiązać szybciej, poprzez zgłoszenie odpowiednich poprawek Komisji do projektu rządowego. Dlatego postanowiono czasowo zawiesić prace nad projektem komisyjnym do czasu stwierdzenia, czy propozycje Komisji Przyjazne Państwo zostaną przyjęte przez Sejm.

1. Ustawa „o wakacjach ubezpieczeniowych”.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma na celu przesuniecie powstania obowiązku objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy rozpoczynają pierwszy raz wykonywanie działalności gospodarczej – tzw. wakacje ubezpieczeniowe. Projekt został przygotowany i zaproponowany przez posła Adama Szejnfelda.

Nasza propozycja adresowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z biznesem przez założenie pierwszej firmy, ale także do osób bezrobotnych. Rzadko zdarza się, że w tym pierwszym etapie działalności, kiedy firma dopiero się „rozkręca” osiągane dochody przewyższały ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki. Gdy do tego obarczamy przedsiębiorcę składkami ubezpieczeniowymi często uzyskujemy efekt w postaci zaprzestania działalności lub ucieczki do szarej strefy. O negatywnych skutkach dla rozwoju gospodarki wspominać nie trzeba, ale warto może przypomnieć, że długofalowo dotykają one także budżet. Mniej działających firm to mniejsze wpływy choćby z podatków” –podsumował Adam Szejnfeld.

 

2. Ustawa „o ochronie prezesów spółek”

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych rozpatrywany przez Komisję Przyjazne Państwo zakłada zmianę kwalifikowania podejrzenia przestępstwa działania na szkodę spółki. Komisja proponuje zamianę ścigania w takim przypadku z urzędu na zasadę przestępstwa wnioskowego, a więc takiego, którego ściganie odbywać się ma jedynie wtedy, gdy taką wolę wyrazi odpowiedni organ spółki lub wspólnicy albo niezaspokojony wierzyciel.

„Przyjęte rozwiązanie pozwoli z jednej strony zachować potrzebną ochronę prawną w sytuacjach, gdy w ewidentny sposób działanie zarządu czy rady nadzorczej narażało właściciela na szkodę, jednocześnie będzie eliminowało patologiczne sytuacje, gdy prezes zarządu, będąc zarazem głównym(lub jedynym!) udziałowcem spółki, podejmuje działania rynkowe obarczone ryzykiem gospodarczym, naraża się na automatyczne represje ze strony prokuratora”- podsumował istotę nowelizacji Adam Szejnfeld       

Podstawą funkcjonowania liberalnego państwa jest zdrowy rozsądek, a obecnie obowiązujące przepisy są tego rozsądku zaprzeczeniem”- powiedział Przewodniczący Komisji Adam Szejnfeld.

3. „Ustawa o receptach”

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i dentysty przewiduje, iż wydający leki aptekarz będzie mógł zweryfikować tożsamość pacjenta w oparciu o np. dowód osobisty w sytuacji, gdy lekarz niewłaściwie wpisał lub w ogóle nie wpisał niektórych danych pacjenta na recepcie – nazwiska pacjenta albo nr PESEL. Zgodnie z obecnym stanem prawnym aptekarz może na podstawie dokumentu tożsamości poprawić na recepcie określone dane pacjenta, gdy wpisano je w sposób nieczytelny, niepełny lub mylnie, nie może zaś tego uczynić, gdy danych tych nie podano w ogóle.

„Czas skończyć z sytuacją, gdy to pacjent jest obarczany odpowiedzialnością za błędy lekarzy. To niedopuszczalne by ktokolwiek, a zwłaszcza starszy i schorowany człowiek, zmuszany był do ponownego umawiania się z lekarzem tylko dlatego, ze ten nie wpisał np. PESELU na recepcie. Wypisując dziesiątki czy nawet setki recept dziennie lekarz ma prawo się pomylić i np. nie wpisać adresu pacjenta czy numeru PESEL. Chodzi o to by pacjent nie ponosił konsekwencji takiej pomyłki. Przecież w XXI wieku istnieje możliwość natychmiastowej weryfikacji określonych informacji choćby w oparciu o okazane dokumenty. Chciałbym, aby każdy schorowany człowiek podczas wizyty w aptece raczej odczuwał nadzieję szybkiego powrotu do zdrowia niż frustrację nieżyciowymi i nieludzkimi przepisami”- podsumował istotę nowelizacji jej wnioskodawca, poseł Adam Szejnfeld

Jakub Tamborski

Asystent posła Adama Szejnfelda

 

 

 

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)